Zdzisław Witwicki – wystawa ilustracji

Autor: pidd

Zdzisław Witwicki urodził się w 1921 roku i był jednym z twórców znanej na świecie „Polskiej Szkoły Ilustracji”, laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, wyróżnienia na „Międzynarodowej Wystawie Najpiękniejszej Książki Świata” we Frankfurcie na Menem, wyróżnienia na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku, Medalu Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrody ZAiKSu za twórczość dla dzieci, za całokształt twórczości i wielu innych.

Autor ilustracji do ponad 70 książek dla dzieci, w tym tak znanych i lubianych jak „O Wróbelku Elemelku” Hanny Łochockiej, „Z przygód Krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej czy „Apolejka i jej Osiołek” Marii Krüger. Wiele z nich wydano w językach obcych.

Wykonał także kilkaset ilustracji i okładek do czasopism dla dzieci i młodzieży, takich jak Miś, Świerszczyk, Płomyczek i Pomyk. Jego autorstwa są też lustracje do dzieł klasyków: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Bolesława Leśmiana.

Prace swoje prezentował na ponad 250 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju u za granicą. Przez wiele lat był redaktorem artystyczno-graficznym w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”.

Zdzisław Witwicki jest patronem Przedszkola nr 31 w Warszawie, gdzie są wystawione jego prace.

Zmarł w Warszawie w roku 2019.

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

wystawa czynna:
12 grudnia 2022 r. – 3 stycznia 2023 r.

Podobne posty

Napisz komentarz