Zapowiedź – Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw

Autor: pidd

Rzecz o narcystycznym pawiu, który wielbił własny wygląd i był łasy na zachwyty innych stworzeń. Aż wpadł w staw…

Otóż w piątek z bujnych traw

właśnie się wyłonił paw.

Pióra umalował w złocie,

fiolet zmierzch mu zrzucił w locie,

zieleń wciągnął, nabrał srebra,

czerń mu pożyczyła zebra.

Oto poetka młodego pokolenia Agnieszka Wolny-Hamkało na kanwie tekstu Stanisława Szydłowskiego “Przygoda pewnego pawia” do ilustracji Józefa Wilkonia (Biuro Wydawnicze „Ruch”, Warszawa 1966) stworzyła nową, współczesną wersję opowieści o pawiu, który wpadł w staw. Piękny paw tak się zachwycił swoim odbiciem w wodzie, że wpadł w staw. Próżny ptak był tak sobą oczarowany, że nawet idąc na dno, nie mógł wyjść z podziwu nad samym sobą.

Skrzący się dowcipem wiersz Agnieszki Wolny-Hamkało, do tego genialny melanż barwnych plam Józefa Wilkonia. Nowe wydanie będzie bogatsze o dodatkowe ilustracje!

Artysta tak opowiada o tworzeniu wizerunku pawia:

Ponad pięćdziesiąt lat temu byłem na spacerze z małym synkiem w Łazienkach. Nagle stanąłem jak wryty widząc dwa pawie odbijające się w stawie łazienkowskim. Zachwycony ich urodą dobiegłem do domu przy Hożej, zamknąłem się w pracowni, wziąłem baniak wody, pędzle, tusze, akwarele i zacząłem szaleć z tą materią.

Wyśmienita książka na prezent dla każdego w każdym wieku!

Tytuł: Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw
Tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało
Ilustracje: Józef Wilkoń
Kategoria: dla dzieci od lat 4
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Rok wydania: 2011

Podobne posty

2 komentarze

Zła Hrabina Gburia Furia 13 września 2011 - 08:48

🙂 Biorę 🙂

odpowiedź
VANNI Victoria Magalí 13 września 2011 - 15:04

wow… es hermoso. no se hablar en polaco, pero me encantan tus ilustraciones

odpowiedź

Napisz komentarz