Zapowiedź – Dym

Autor: pidd

Dym to wstrząsająca historia pewnego dziecka, które trafia z rodzicami do nazistowskiego obozu zagłady i ginie w nim… Ta nakreślona z dużym wyczuciem i powagą opowieść pokazuje świat dziecięcej niewinności i dziecięcych trosk skonfrontowany z przerażającym światem obozu. Tekst jest zwięzły, konkretny. Jest to język dziecka, które utraciło przeszłość i odkrywa nową okrutną rzeczywistość, a wola przetrwania podpowiada mu, że musi być odpowiedzialne.


Autor w mistrzowski sposób osiągnął artystyczny efekt napięcia. Mimo skromnej formy i spokojnej narracji (a może raczej dzięki nim) utwór jest wyjątkowo poruszający.


Dym przedstawia unikatową wartość edukacyjną. Młodzi ludzie ucząc się w szkole o Holokauście i czytając literaturę czasu wojny, nie zawsze poddają zdobyte informacje refleksji. Dym jest zaprojektowany jako artystyczna refleksja, która nie pozwala czytelnikowi zapomnieć o ofiarach. Jako dzieło sztuki umożliwia nie tylko kontakt z informacjami na temat nazistowskich obozów śmierci, ale przede wszystkim ich duchowe przeżycie. Oddziaływanie sztuki ma wielki wpływ na kształtowanie postawy tolerancji.


Ilustracje do książki przygotowała Joanna Concejo. Prezentują one najwyższy poziom artystyczny. Pokazują emocje i świat wewnętrzny bohatera; jednocześnie tworzą przejmujący i zimny obraz obozu. Ilustratorka dokonała rzeczy niezwykłej: czytelnik oglądając książkę jest intelektualnie i zmysłowo pochłonięty dziełem. W twórczości Concejo łączą się bowiem zawsze wrażliwość i inteligencja. Dym otrzymał w 2009 roku wyróżnienie WHITE RAVEN (Internationale Jugend Bibliotek de Munich) przyznawane książkom z całego świata, które poruszają uniwersalny, ważny temat, prezentują artystyczną ilustrację i/lub mają innowacyjny projekt graficzny.


Wywiad z Joanną Concejo – Zorro pyta >> tutaj.


Tytuł: Dym
Tekst: Antón Fortes
Ilustracje: Joanna Concejo
Kategoria: dla młodzieży i dorosłych
Wydawnictwo: TAKORok wydania: 2011

Podobne posty

4 komentarze

Delie 10 czerwca 2011 - 08:05

Dla dzieci w jakim wieku jest to książka?

Zastanawia mnie też do jakiego rocznika jest adresowana otto.autobiografia pluszowego misia?

odpowiedź
pidd 10 czerwca 2011 - 09:20

Jak podałam w kategorii – Dym nie jest "dla dzieci" tylko dla młodzieży i dorosłych. Nie potrafię też określić dokładnego przedziału wiekowego "tej" młodzieży. Temat ludobójstwa, którego ofiarami były dzieci jest na tyle trudny i niesie ze sobą tak ciężki ładunek emocjonalny, iż w mojej opinii jest to bardzo indywidualna sprawa. Nie pozostaje nam nic innego, jak wyczucie i wzmożona czujność przy książkach dotykających takich tematów.

Jeśli chodzi o Otto. Autobiografia pluszowego misia posiłkuję się tylko tym, co napisał Ryms plasując ten tytuł w kategoriach wiekowych 4-6 lat / 7-10 lat. Sama przekartkowałam na ostatnich targach i (jeszcze) nie zdecydowałam się na zakup.

odpowiedź
Pani Zorro 10 czerwca 2011 - 11:41

DYM w ogóle nie jest dla dzieci. Sama Joanna nie określa siebie, jako ilustratorki książek dziecięcych, a DYM z uwagi na przekaz ("bez owijania w bawełnę") do takich się nie nadaje.
"Otto" na pewno nie jest dla czterolatków. Rozstrzeliwany miś raczej dla 8+ i to dzieci, z którymi już rozmawiało się o wojnie.

odpowiedź
Delie 12 czerwca 2011 - 14:03

Dla mnie zdecydowanie "Otto" nie jest dla 4latka. Kupiłam i odstawiłam na wyższą półkę.

odpowiedź

Napisz komentarz