Zapowiedź – Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

Autor: pidd

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie. Bo możesz być jak one!

Oto one! Polskie władczynie, artystki, inżynierki, lekarki, działaczki społeczne. Inspirujące damy i prawdziwe buntowniczki w spódnicy, od średniowiecza po XX wiek. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Odważne, niepokorne, twórcze, ale często zapomniane…

O takich kobietach w swojej nowej książce pisze Anna Dziewit-Meller. To pierwsza książka autorki napisana z myślą o dzieciach. Ale i o rodzicach też, bo dorośli znajdą w tej lekturze wiele dla siebie! W końcu mamy do czynienia z mnóstwem fantastycznych opowieści o Polkach, które zapisały się w historii jako wybitne i niezwykłe postaci. Ilustracje Joanny Rusinek.

W końcu jak stwierdza Sylwia Chutnik: Mamy swoją historię. Stworzoną przez kobiety, które wbrew społecznym ograniczeniom realizowały swoje pasje i miały wpływ na rzeczywistość. To zazwyczaj ciche bohaterki, które przemykają po kartkach podręczników jako czyjeś żony, córki lub siostry. Pora, aby odzyskać ich życiorysy.

Książka Anny Dziewit-Meller opowiada o Polkach, którym wiele zawdzięczamy. Naukowczynie, pisarki, królowe i nauczycielki: cała zgraja silnych prababek, dzięki którym wiemy, że determinacja i wiara w równość przynoszą efekty.

W książce występują:
Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
…i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa niemożliwe!

Tytuł: Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy
Tekst: Anny Dziewit-Meller
Ilustracje: Joanna Rusinek
Kategoria: dla dzieci od lat 9
Wydawnictwo: Znak Emotikon

Rok wydania: 2017


Podobne posty

3 komentarze

Procella 28 sierpnia 2017 - 07:35

Super 🙂 Muszę podziałać, żeby to się pojawiło w naszej bibliotece.

odpowiedź
Buba z Bajdocji 28 sierpnia 2017 - 13:42

O, koniecznie muszę mieć. Dla córki.

odpowiedź
Mama do sześcianu 28 sierpnia 2017 - 16:50

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce małej i dużej kobietki 🙂 Piękne ilustracje 🙂

odpowiedź

Napisz komentarz