Wznowienie – Gałgankowy skarb

Autor: pidd
Katarzyna Lengren:

Mój ojciec napisał Gałgankowy skarb dla mnie. Nie umiałam jeszcze czytać więc uznał, że wiersz będzie w sam raz – nauczę się go na pamięć i nie będzie musiał w kółko zajmować się czytaniem, bo sama sobie wyrecytuję, oglądając ilustracje na których narysował mamę, mojego brata, babcię, kota, psa i w dodatku mnie samą w takiej zabawnej fryzurze, fartuszku i skarpetkach, jakie wówczas nosiłam. Jak zwykle ta praca w założeniu podjęta z lenistwa (przypominam – nie chciał mi czytać!) przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Książeczka doczekała się kilku wysokonakładowych wydań, na podstawie tej bajki powstał film krótkometrażowy pt. Murzynek (reż. Jadwiga Kędzierzawska, scenariusz i scenografia Zbigniew Lengren), który w 1960 roku dostał nagrodę na festiwalu filmów w Wenecji (Brązowy Lew św. Marka).

Gałgankowy skarb to książka bardzo rodzinna. Historię zgubionej w ogrodzie lalki, którą znalazł pies, opowiadała moja mama. Jej opowiadania pełne były epizodów związanych ze zwierzętami, dziećmi i dużą rodziną, która potrafiła biec na ratunek wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali.

Lalka, ukochany murzynek, nie była wcale od początku czarna – stała się taka na skutek intensywnej miłości pięciorga dzieci. Najpierw starto jej nos, potem scałowano policzki, jaśniejsze miejsca pociemniały od kąpieli i mniej lub bardziej przypadkowych, jagodowych maseczek. Mimo braku urody murzynek był jednak serdecznie kochany, a jego strata była prawdziwą tragedią. Za to pies w rzeczywistości był rasową suczką foxterierką o przedwojennym imieniu Fifka, która miała szczególny dar odnajdywania zagubionych przedmiotów. Mniej ufni w jej dobry charakter twierdzili, że najpierw sama wynosiła różne przedmioty, żeby potem w glorii i chwale przynieść je z powrotem, oczywiście dopiero wtedy kiedy już stracono nadzieję na odzyskanie zguby. Jak z tym odnajdywaniem było naprawdę, tego do końca nikt nie wie, bo przecież pies jak chce, umie być dyskretny.

Ta ciepła historia, która wydarzyła się w ogrodzie, którego już dawno nie ma, napisana dla małych dzieci, które szybko rosną, ciągle może być czytana choćby dlatego, że się naprawdę bardzo dobrze kończy.

Warszawa, jesień 2010 roku

Tytuł: Gałgankowy skarb
Tekst i ilustracje: Zbigniew Lengren
Kategoria: dla dzieci od lat 3 (książka kartonowa)
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2010

Wkrótce będzie też angielska wersja Gałgankowego skarbu jako e-book.

Podobne posty

4 komentarze

Pani Zorro 10 listopada 2010 - 22:39

No nie no nie no nie! 🙂
Najulubieńsza z ulubionych.

odpowiedź
be.el 11 listopada 2010 - 14:40

:))))) Cudna!

odpowiedź
zefi-rynna 11 listopada 2010 - 18:02

fantastyczna!

odpowiedź
Autumn 11 listopada 2010 - 19:13

Super!!!! mam wersję z dzieciństwa ale mocno zniszczoną z powodu intensywnego czytania. Nabędę dzieciom wersję kartonową – mam nadzieje, że dłużej przetrwa 😉

odpowiedź

Napisz komentarz