Wystawa – Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu

Autor: pidd

„Zwierzyniec królewski. Wilkoń na Wawelu” to wystawa monograficzna prezentująca różnorodną twórczość Józefa Wilkonia – wybitnego ilustratora, przede wszystkim literatury dziecięcej, malarza oraz rzeźbiarza. Znany na całym świecie twórca po raz pierwszy zaprezentuje swoje dzieła w Zamku Królewskim na Wawelu i jego oddziałach.

Wystawa będzie prezentowana w trzech lokalizacjach. Pierwszym i najważniejszym miejscem są ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu, drugim ogrody w Pieskowej Skale, kolejnym – dwór w Stryszowie. Łącznie na ekspozycji zgromadzono 52 rzeźby i 42 prace na papierze. Ekspozycja rzeźb w plenerze jest nie tylko odniesieniem do twórczości artysty, w której natura odgrywa znaczącą rolę, jak i jego biografii. Jest to również okazja do odkrycia regionalnego dziedzictwa kulturalnego i miłego spędzenia czasu w otoczeniu dzieł sztuki i przyrody.

Wystawa w założeniu jest adresowana szczególnie do rodzin z dziećmi i ma służyć ich aktywizacji, budowaniu relacji z muzeum i uczenia się przez najmłodszych obcowania ze sztuką. Dla odwiedzających została przygotowana ścieżka edukacyjna, która umożliwi aktywne zwiedzanie ekspozycji, będąc jednocześnie przewodnikiem po wystawie. Prezentowana w trzech lokalizacjach ekspozycja jest zaproszeniem do poznawania sztuki, połączeniem szaleństwa z odkrywaniem dóbr kultury, pozwoleniem na absolutny zachwyt sztuką. Aby to umożliwić przygotowano karnet obejmujący trzy miejsca eksponowania wystawy, do którego dołączono pytanie konkursowe – dla osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie oraz jako pierwsze prześlą formularz konkursowy przeznaczono specjalne nagrody. Regulamin konkursu został zamieszczony poniżej.

Wawel

Prezentacja jednej wystawy w trzech miejscach nie jest przypadkowa. Główną częścią wystawy są rzeźby zwierząt, co stanowi nawiązanie do zwierzyńca istniejącego na Wawelu w czasach ostatnich Jagiellonów oraz przedstawień animalistycznych na arrasach wawelskich. Będąc w renesansowych ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu i pozwalając sobie na swobodę i dziecięcą fantazję, nie trudno sobie wyobrazić, że zwierzęta Wilkonia ukryte w zakamarkach przyzamkowych ogrodów pouciekały z tkanin zdobiących królewską rezydencję. W zielonych kwaterach znaleźć można zwierzęta egzotyczne, takie jak lwy, panterę czy krokodyle, jak też rodzime: dziki, łosia. Interwencja sztuki współczesnej w przestrzeń wzgórza wawelskiego to opowieść o korespondencji sztuk, jej ponadczasowości oraz otwartości, budowaniu relacji między sztuką dawną i nowoczesną.

Zamek Pieskowa Skała

W ogrodowej scenerii zamku Pieskowa Skała zaprezentowano najnowszy zespół rzeźb, dotychczasowo niepokazywany szerokiej publiczności, przedstawiający postacie zwierząt i ludzi, które wyłaniają się z akacjowych pni. Ta część ekspozycji ma podkreślić niezwykłą więź, jaka łączy artystę z naturą, która jest niewyczerpanym motywem w twórczości artystycznej Józefa Wilkonia. 
W ogrodach zamkowych będzie można znaleźć również nietoperze – symbol Ojcowskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się zamek oraz grupę rzeźb przedstawiającą podwodny świat.

Dwór w Stryszowie

Ekspozycja w Stryszowie obejmuje rzeźby sarmatów, które artysta wyrzeźbił specjalnie z okazji wawelskiej wystawy, a które nawiązują do szlacheckiego dworu oraz najwcześniejsze prace Józefa Wilkonia – ilustracje, na których wyraźnie widać reminiscencje i wspomnienia wspaniałych, dziecięcych lat artysty, który urodził się i wychował w sielskim krajobrazie małopolskiej wsi – w Bogucicach pod Wieliczką.

Organizatorzy wystawy: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zamek Królewski na Wawelu oraz Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia
Partnerzy wystawy: Fundacja Czas Dzieci, Instytut Książki
Kuratorki wystawy: Kama Guzik, Bogumiła Wiśniewska

Podobne posty

Napisz komentarz