Wystawa prac Olgi Siemaszko

Autor: pidd
Jeszcze tylko przez sześć dni można oglądać wystawę ilustracji Olgi Siemaszko w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.

Wystawa zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci oraz 100. rocznicy urodzin Olgi Siemaszko jednej z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczanej do twórców znanej w świecie polskiej szkoły ilustracji, laureatki wielu nagród i wyróżnień. Olga Siemaszko zajmuje ważne miejsce w polskiej sztuce, była wzorem dla wielu młodych, dziś już uznanych artystów. Na jej ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Twórczość artystki zauważono i doceniono także za granicą już w 1950 roku odniosła pierwszy większy sukces, był nim artykuł w międzynarodowym miesięczniku szwajcarskim Graphis z 30. jej ilustracjami, potem przyszły następne.

Na wystawie prezentowanej we Włocławku, zgromadzono ponad 150 ilustracji z różnych okresów, a wśród nich tak znane jak Alicja w krainie czarów czy nagrodzone – Kalif bocian W. Hauffa i Bajeczki J.I. Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej – kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Od kilku miesięcy wystawa wędruje po Polsce.

Na mapie galerii, które prezentują tę ekspozycję są: Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej, placówki w Mielcu, Krośnie, Lesznie, Koninie, Częstochowie, a po Włocławku wystawa ta pojedzie do Warszawy. Wystawie towarzyszy album – 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko. (via – GSW)

Podobne posty

Napisz komentarz