Wystawa Olgi Siemaszko w Częstochowie

Autor: pidd
W dziesiątą rocznicę śmierci artystki oraz z z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnej ilustratorki książek Krasnobrodzki Dom Kultury przygotował wystawę prac, pochodzących z kolekcji rodziny artystki i ze zbiorów muzealnych. Kuratorem wystawy jest Grażyna Maria Szpyra. Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie jest współorganizatorem wystawy.

Olga Siemaszko była, jak pisze Józef Wilkoń w katalogu do wystawy, pierwszą damą polskiej ilustracji: Od wielu lat nie ma jej wśród nas. Pozostały po niej z wolna żółknące książeczki i nie zmieniające barw oryginały, niezmiennie żywe, bo powstałe na solidnym warsztacie ilustratorki – malarki, na zagruntowanym płótnie, malowane temperą lub gwaszem (..) z charakterystyczną gamą barw: żółcienie, ugry, róże kontrastujące z fioletem i błękitem. Te kolory promieniują także w Alicji w krainie czarów.

Ilustracja do Alicji w krainie czarów

Na wystawie zgromadzono 150 ilustracji z różnych okresów a wśród nich tak znane jak Alicja w krainie czarów czy nagradzane Kalif – bocian W.Hauffa i Bajeczki J.I.Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej – kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.

Wystawie towarzyszy album – 48 stron, twarda oprawa, format A4, zwierający m.in. teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.

Wystawę można oglądać w Sali Poplenerowej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie do 28 kwietnia.

Podobne posty

1 komentarz

-E.W. 21 kwietnia 2011 - 11:26

Przy tych ostatnich trzech wpisach- o WYSTAWACH Wilkonia, Siemaszko i Butenki mam ochotę skrzeknąć niczym wiadoma żaba … NO PRZECIEŻ SIĘ NIE ROZERWĘ…

odpowiedź

Napisz komentarz