Wystawa obrazów Piotra Fąfrowicza

Autor: pidd
Wystawa Bajkowy świat prezentuje prace Piotra Fąfrowicza. Artysty najchętniej tworzącego w Kazimierzu Dolnym i wyraźnie przenoszacego urodę i klimat miasteczka na swoje obrazy. Fąfrowicz robi to w sposób subtelny i niebanalny. Jego twórczość przenosi odbiorcę w świat baśni znanych z dzieciństwa, gdzie domy były kolorowe, przyroda przyjazna, a fatalne sytuacje zawsze kończyły się dobrze.

Jego prace są manifestem pewnego optymizmu, wiary w człowieka. O malarstwie Fąfrowicza zwanego Tutkiem* mówią, że on tak maluje, jak ptak śpiewa. Jego twórczość obejmuje dwa światy – ten niewinny, dziecięcy i ten egzystencjalny, ostateczny i nieuchronny. Spokojnie mówi o tym, co nieuniknione. Też zauważa upływ czasu, przemijanie, brzydotę faktury, ślady zmęczenia.

Grażyna Ruszewska
Wielkie zmiany w dużym lesieLeon

Grażyna Ruszewska
i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara

Fąfrowicz to ceniony w Polsce i na świecie nie tylko malarz, ale przede wszystkim ilustrator. Za twórczość dla dzieci otrzymał szereg nagród, m.in. nagrodę na Biennale Ilustracji w japońskim Aki Town, nagrodę PS IBBY za ilustracje do książki Wielkie zmiany w dużym lesie, wyróżnienie PS IBBY za ilustracje do książki Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara, a wcześniej wyróżnienie za ilustracje do książki Zielony, żółty, rudy, brązowy i wiele innych.

Wystawa w Galerii Grabskich, przy ul. Lubelskiej 33 w Kazimierzu Dolnym potrwa do końca roku.

*do przeczytania – W Tutkowie

Podobne posty

Napisz komentarz