Wystawa – Daniela Mroza

Autor: pidd
Daniel Mróz – [1917-1993] – krakowski grafik, scenograf, rysownik, członek Grupy Krakowskiej. Przed 1939 r. pobierał nauki w kilku gimnazjach w Krakowie oraz w krakowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego. Maturę zdał eksternistycznie w II Państwowym Liceum i Gimnazjum im. św. Jacka w Krakowie. Podczas wojny znalazł zatrudnienie w księgowości Deutsche Bank i Creditanstalt Bankverein, następnie jako tragarz i woźnica w hurtowni spożywczej Trunkenpolz Krakau. Po wojnie, przebywał za granicą. W latach 1947/48 – 1951/52 studiował w PWSSP i ASP w Krakowie na Wydziałach Poligraficznym i Grafiki. Równocześnie od 1948/49 uczył się w trzyletnim Studium Scenograficznym przy PWSSP, kierowanym przez prof. Mariana Eilego. Gdzie w 1951 obronił dyplom z wyróżnieniem. Dyplom na Wydziale Grafiki ASP obronił w 1953 r.
W latach 1951-1978 pracował na etacie grafika-ilustratora w tygodniku Przekrój. Po 1978 r. Był stałym współpracownikiem tego pisma.

Na wystawie w Galerii Starmach zobaczymy ponad trzysta prac z różnych okresów twórczości. Prace Daniela Mroza, zgrupowane na ekspozycji w cykle, stanowią wybór ilustracji, które powstały do książek Lema, Kerna, Mrożka, Verne’a, Voglera, Grina, Ścisłowskiego, Szaniawskiego, Stillera, rysunków do Przekroju, plakatów do spektakli oraz licznych collages. Wystawa czynna do końca kwietnia.

Podobne posty

Napisz komentarz