Wiosenne preludium do 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów

Autor: pidd

Czy zastanawialiście się kiedyś, co znajduje się na krańcu znanego nam świata? A poza nim? Kilka milimetrów tuż za krawędzią mapy? Nicość i pustka? Wietrzny ląd osnuty gęstymi mgłami? Czy może nieznana ziemia zamieszkiwana przez fantastyczne stworzenia?

Północne obrzeże świata, ostatnia wyspa, Ultima Thule… To miejsce, do którego od zarania dziejów dążyli podróżnicy, i które opisali już starożytni geografowie. Ten kraniec świata to terytorium prawdziwe, lecz niepoznane; leżące gdzieś na dalekiej północy, choć w nie określonym do końca miejscu na powierzchni morza.

To także odległa, smagana lodowatym wiatrem kraina „poza czasem i przestrzenią” opisywana przez poetów i pisarzy. Odległa Thule stopniowo stała się mitem i koncepcją zbiorowej wyobraźni; stała się symbolem mistycznej izolacji i tajemnicy. Ultima Thule to miejsce, z którego zaczyna się nowa podróż i gdzie rodzi się wyobraźnia.

11 czerwca (piątek)

18.00 – 19.30

SPOTKANIE. „Admirałowie wyobraźni” – kierunek: Ultima Thule. Niezwykła podróż z przystani Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przez Wyspy Śpiewające, aż na Kraniec Świata. Okrętem dowodzą Admirałowie Wyobraźni.

Wszystkich miłośników ilustracji, pięknych książek i podróży w nieznane zapraszamy na spotkanie z dr Anitą Wincencjusz-Patyną, redaktorką książki „Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci”. Naszymi gośćmi będą również autorzy: Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka, i Jacek Friedrich. Spotkanie odbędzie się w ogródku NCK, w razie niepogody zaprosimy Państwa do Sali Mieszczańskiej. Porozmawiamy o ilustracji i jej polskiej szkole oraz o jej historii i znaczeniu w książkach dla dzieci. 

Wydawca Dwie Siostry o książce:

„Admirałowie wyobraźni” to księga złożona z bogato ilustrowanych, alfabetycznie ułożonych haseł prezentujących przekrojowy obraz dorobku polskiej ilustracji od roku 1918 do dziś. Opisują one obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze. Teksty opracowane zostały przez jedenaścioro specjalistów zajmujących się teorią i praktycznym wymiarem ilustracji książkowej, grafiką projektową czy książką dla dzieci. Ich różnorodne specjalizacje i obszary zainteresowań nadały książce urozmaicony, kolażowy charakter. (…)”

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy:https://app.evenea.pl/event/admiralowiewyobrazni/

12 czerwca (sobota)

10.00 – 11.30 

WARSZTATY. „Skok przez Bałtyk. Podróż w głąb morza”, warsztaty z ilustratorką Natalią Uryniuk; dla dzieci (6-11 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety będą do kupienia na www.InterTicket.pl od 1 czerwca

Co kryje się w wodach Bałtyku? Czy na pewno znamy wszystkich mieszkańców podwodnego świata? Jak wygląda świat nad dnie naszego morza?

Ilustratorka, Natalia Uryniuk, opowie dzieciom o wybranych bałtyckich zwierzętach, a potem uczestnicy wyruszą się we wspólną podróż w głębiny Bałtyku, w której odkryją i stworzą własny podwodny świat. Będziemy wycinać, malować i kleić. A zatem pędzle, nożyczki, farby i kleje w dłoń!

12.00 – 13.30

SPOTKANIE. Spotkanie z autorkami książki dla dzieci pt. „Skok przez Bałtyk” – Moniką Milewską i Natalią Uryniuk. Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Cackowska.

Spotkanie dla dzieci, rodziców, nauczycieli, opiekunów i wszystkich dorosłych

„Na fascynującą wyprawę nad polskie morze, a nawet dalej, hen, hen w głębiny, zapraszają od lat zakochane w nim dwie wspaniałe autorki, gdańszczanki – Monika Milewska i Natalia Uryniuk. Lekka, pełna morskich ciekawostek, małych i dużych stworzeń oraz słownych gagów opowieść SKOK PRZEZ BAŁTYK odkrywa przed młodym czytelnikiem tajemnice flory i fauny Bałtyku. A przewodnikiem w tej wyprawie jest dmuchana piłka, którą porwał wiatr. Książeczka idealnie wpisuje się w wakacyjne klimaty, a przy okazji rozbudza dziecięcą ciekawość oraz uwrażliwia na konieczność ochrony środowiska Morza Bałtyckiego”.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Zapisy:https://app.evenea.pl/event/skokprzezbaltyk/

14.00 – 15.30

WARSZTATY. „Mapa Skarbów”, warsztaty z ilustratorką Agatą Królak;

dla dzieci (4-8 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety będą do kupienia na www.InterTicket.pl od 1 czerwca

Mapy, to od zawsze fascynujące i tajemnicze przedmioty. Tym bardziej, gdy prowadzą do nieodnalezionego dotąd skarbu. Wszystkich poszukiwaczy przygód i podróżników zapraszamy na warsztaty “mapa skarbów”, gdzie przy pomocy nożyczek, kleju i kolorowych papierów wspólnie wykonany ogromną mapę wyspy… pełnej skarbów. Czy będzie znajdą się na niej zasadzki i trudne szlaki? To zależy, tylko od Waszej wyobraźni.

13 czerwca (niedziela)

11.00 – 12.30  

WARSZTATY „Mieszkańcy nieodkrytych lądów”, warsztaty z ilustratorką Agnieszką Żelewską;

dla dzieci (4-8 lat); 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety będą do kupienia na www.InterTicket.pl od 1 czerwca

Kim są mieszkańcy odległych nieodkrytych lądów, nieznanych wysp, dalekich planet, krain wyobraźni? Jak wyglądają? Jakiego są koloru? Czy mają skrzydła? Ogony? Futerka czy łuski? Jakie mają imiona?  Czy potrafią latać? A może świetnie pływają? Albo chodzą do tyłu? I uwielbiają szalone tańce? Spróbujemy razem stworzyć portrety fantastycznych stworzeń – z tektury, piórek, futerek i tkanin. Wspólnie stworzymy zupełnie nowy, nieodkryty dotąd świat.

13.30 – 15.00

WARSZTATY. „Sekretne wyspy”, warsztaty z ilustratorką Grażyną Rigall. Dla dzieci (6-12 lat), 15 miejsc, cena biletu: 10 zł. Bilety będą do kupienia na www.InterTicket.pl od 1 czerwca

Gdybyście mogli wyruszyć w podróż do odległego, zupełnie nieznanego miejsca, które spodobało wam się tak bardzo, chcielibyście w nim pozostać – to jak by ono wyglądało? Czy byłoby ono ogromne, przestronne i kolorowe? Czy może malutkie jak sekret, który otwiera się niczym skomplikowane pudełko? A może gęste jak dżungla? Wasze marzenia podpowiedzą wam, jak mogłoby ono wyglądać. Wykorzystując dostępne materiały, takie jak papier, karton, gałganki, kamienie, patyczki, druciki i klej stworzymy, swoje wyspy z marzeń. A może połączymy też nasze wyspy, tworząc z nich jeden wspólny magiczny świat?

Wszystkie wydarzenia odbędą się w ogródku NCK (lub w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w razie niepogody).

W programie również spotkanie z Krystyną Rybicką, historyczką sztuki, kustoszką, kuratorką wystaw i wielką miłośniczką książki ilustrowanej i warsztaty z ilustratorką Grażyną Rigall. Oba wydarzenia zadedykowane zostały najstarszej publiczności NCK. Dzięki niezwykłej aktywności naszych seniorów błyskawicznie znaleźliśmy chętnych do udziału w obu wydarzeniach.

Nagranie wydarzenia dostępne będzie na kanale Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz profilu Bałtyckich Spotkań Ilustratorów od 30 czerwca.

Wiosenne preludium, to zapowiedź jesiennej odsłony 16. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów. 

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska

Podobne posty

Napisz komentarz