Wczoraj i Jutro | Wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY

Autor: pidd

Za nieposkromiony temperament artystyczny.

Filozoficzny, niebanalny przekaz tekstu Anny Paszkiewicz Katarzyna Walentynowicz oddaje za pomocą gęstwiny kresek, które młodego czytelnika angażują w sprzeczkę między głównymi bohaterkami opowieści: Wczoraj i Jutrem. Ilustratorka oddaje abstrakcyjny porządek pojęć w sposób przemawiający do dzieci: konkretny, różnorodny, barwny. Walentynowicz inspiruje się swoimi rysunkami z dzieciństwa. Jej nieskrępowana, intuicyjna wyobraźnia prowadzi dialog z tekstem, a ponadto snuje własną, osobną opowieść o przeszłości i przyszłości i tym, co jest w życiu ważne. Skupioną na szczególe, czasochłonną technikę można interpretować jako medytację na temat upływu czasu. Kompozycje zapełniają całe rozkładówki tworząc efekt zbliżony do horror vacui. Rysunek jest tworzony ręcznie, tęczowymi cienkopisami. Swobodnie rysowaną całość cechuje dynamizm. Autorka pięknie operuje kolorem, który działa na odbiorcę swą intensywnością. Walentynowicz bacznie obserwuje środowisko: zwierzęta, rośliny, przyrodę. Jednocześnie z łatwością i fantazją łączy rysunek z typografią w tytule książki na okładce. Emocjonalnie odnosi się do świata przedstawionego, puszcza wodze fantazji, towarzyszy jej poczucie humoru. Flirtuje ze sztuką naiwną. Ilustratorka skupia się na szczegółach zanurzonych w świecie wyrazistego koloru, co magnetyzuje najmłodszego odbiorcę i skłania do rozmowy z opiekunami.
Małgorzata Gurowska

Czy bardziej liczą się chwile, które przeminęły, czy te, które dopiero przed nami? A może coś innego?

W warsztacie zegarmistrza nie zawsze słychać tylko tykanie zegarów. Czasem toczą się w nim niecodzienne rozmowy. Na przykład Wczoraj i Jutro kłócą się o to, które z nich jest ważniejsze i dlaczego, a wtedy nieoczekiwanie pojawia się ktoś jeszcze…

Wczoraj i Jutro to historia o tym, co naprawdę w życiu jest ważne. Życiem każdego z nas rządzi czas, wszyscy podlegamy jego prawom. Razem z książkami Coś i Nic oraz Prawy i Lewy stanowi tryptyk poświęcony zagadnieniom szczęścia, samooceny i wartości, które warto w życiu pielęgnować.

Tytuł: Wczoraj i Jutro
Tekst: Anna Paszkiewicz
Ilustracje: Kasia Walentynowicz
Kategoria: dla dzieci od lat 5
Wydawnictwo: Widnokrąg
Rok wydania: 2021

Podobne posty

Napisz komentarz