W krainie dzieciństwa – wystawa ilustracji Wandy, Bogusława i Zuzanny Orlińskich

Autor: pidd

Od 8 maja br. w Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze czynna jest wystawa projektów ilustracji Wandy, Bogusława i Zuzanny Orlińskich. Wanda i Bogusław Orlińscy zajmują się ilustrowaniem książek i czasopism dla dzieci od ponad 40. lat. Także ich córka Zuzanna ilustruje oraz tworzy książki autorskie dla najmłodszych czytelników. 
Ukończyli studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wanda Orlińska dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni książki i ilustracji Jana Marcina Szancera w 1967 roku. W tym samym roku Bogusław Orliński obronił dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni Artura Nacht-Samborskiego. Zuzanna Orlińska dyplom obroniła w pracowni ilustracji Janusza Stannego. 
Przez wiele lat Wanda i Bogusław Orlińscy związani byli ze środowiskiem wydawnictwa Nasza Księgarnia, ilustratorami takimi jak Zbigniew Rychlicki, Zdzisław Witwicki, Jolanta Marcola, Anna Stylo-Ginter. Do książek tam wydanych stworzyli wiele wspaniałych ilustracji. 
Od ponad 20. lat uczestniczą w Plenerach Ilustratorów organizowanych przez BWA w Zamościu, które jest posiadaczem znacznej części ich twórczości. 
Zilustrowali sto kilkadziesiąt książek. Nadal są aktywni zawodowo i z pietyzmem pielęgnują w sobie pogodną naturę dziecięcą pozwalającą spojrzeć na świat okiem dziecka. Pani Wanda marzy o zrobieniu ilustracji do Lata Tove Jansson, a Pan Bogusław chciałby zilustrować swoją, wspomnieniową książkę z dzieciństwa.
Zuzanna Orlińska ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1997 roku w pracowni ilustracji prof. Janusza Stannego. Pracuje jako ilustrator dla wydawnictw książkowych i pism. Ilustruje m.in. podręczniki szkolne. Współpracowała przy tworzeniu aplikacji multimedialnych i teledysków, także jako autorka scenariuszy. 
Artyści brali udział w wystawach i prezentacjach sztuki polskiej w kraju i za granicą. 
Na wystawie z bardzo bogatej twórczości obejrzeć można ponad 200 prac starannie wybranych przez autorów m.in. znane ilustracje do Calineczki i Baśni J.Ch. Andersena zaprojektowane przez Bogusława Orlińskiego czy wykonane przez Wandę Orlińską projekty okładek do książek wydanych przez Naszą Księgarnię
Wystawa będzie dostępna do 2. czerwca br. 

(za >> W krainie dzieciństwa – wystawa ilustracji)

Podobne posty

Napisz komentarz