Słońce w kapeluszu – ilustracje Bogusława i Wandy Orlińskich w BWA Galerii Zamojskiej

Autor: pidd
Od 25 lipca 2011 roku w BWA Galeria Zamojska w Zamościu można będzie oglądać wystawę ilustracji artystycznej Bogusława i Wandy Orlińskich. Finisaż z udziałem autorów odbędzie się 24 sierpnia 2011 roku o godzinie 17.00.

Wystawa prezentuje wieloletni dorobek Bogusława i Wandy Orlińskich,w szlachetnej dziedzinie, jaką jest ilustracja artystyczna, której są wciąż wierni. Oboje osiągnęli mistrzostwo w tej dziedzinie sztuki, tworząc prawdziwe skarby na niewielkich kawałkach papieru lub płótna.

Prace olejne, gwasze i pastele, emanują ciepłem i niezwykłą maestrią wykonania. Można na nich spotkać bohaterów popularnych bajek i baśni. Uderza niezwykły autentyzm pogodnej natury dziecięcej, jaką dojrzali artyści w sobie z pietyzmem pielęgnują.

Bohaterowie ilustracji Orlińskich, nie walczą ze sobą, nie epatują wydumaną fantastyką. Dają odbiorcy przyjemność delektowania się wspaniałą, pogodną atmosferą swych dzieł, jak i zwyczajnym życiem wiedzionym przez swych bohaterów.

Wanda i Bogusław Orlińscy nieprzerwanie od 1986 r.są uczestnikami zamojskich plenerów ilustracji. Znaczna część ich twórczości znajduje się w zbiorach BWA Galerii Zamojskiej. Na wystawie prezentowanych jest około 300 prac obojga artystów.

Kwiatki Małgorzatki – M. Kownacka

Wanda Orlińska – urodzona w 1942 roku w Stalowej Woli. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni ilustracji prof. J. M. Szancera obroniła w 1967 roku. Tworzy w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej, rysunku i malarstwa.

Konik – E. Szelburg-Zarembina

Bogusław Orliński – urodzony w 1941 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. A. Nachta-Samborskiego obronił w 1967 roku. Tworzy w dziedzinie ilustracji, grafiki wydawniczej i malarstwa.

Wystawa czynna od 25 lipca do 24 sierpnia 2011 roku.
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Podobne posty

3 komentarze

Anna 20 lipca 2011 - 08:22

To taka ilustracja, jaką lubię: warsztat, dowcip, inteligencja. Dużo bym dała za latający dywan do Zamościa!

odpowiedź
Kolekcjonerka Osobliwa 20 lipca 2011 - 09:27

Piękne! Mam kilka książek z tymi pięknymi ilustracjami – sentyment i wspomnienie dzieciństwa.

odpowiedź
aneta 29 lipca 2011 - 20:55

Liczę na to, że będzie do kupienia album – katalog!

odpowiedź

Napisz komentarz