RZECZY WIŚCIE – wystawa Iwony Chmielewskiej

Autor: pidd
Kiedy: 8.06–29.07.2018
Kurator: Wojciech Luchowski
Koordynacja: Anna Kompanowska
Realizacja wystawy: Wojciech Ruminski
Na wystawie Iwony Chmielewskiej RZECZY WIŚCIE w toruńskim CSW prezentowanych jest około dwustu oryginalnych, wykonanych ręcznie prac, w charakterystycznych dla artystki technikach, które łączą m.in. rysunek, grafikę, tkaninę czy też przedmioty codziennego użytku. Nie jest to jednak typowa przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego czy próba podsumowania etapu drogi twórczej, a propozycja innego spojrzenia na prace artystki, koncentrująca się na złożoności relacji pomiędzy autorem, obrazem a widzem. To także pytanie o status i rangę obrazów z książek obrazowych i siłę ich wizualnego oddziaływania. Z jednej strony wystawa podnosi wątek schematyczności naszej refleksji o sztuce – zamkniętej w ramach stereotypowych klisz, w sztywnych gatunkowych podziałach czy powielanych wzorcach myślenia. Z drugiej – jest poszukiwaniem właściwej proporcji.
Jak mówi w jednym z wywiadów Iwona Chmielewska:
Picturebook jest kategorią książek, w których można mówić również o tematach ważnych społecznie. To jest bardzo często w Polsce pomijane. Myśli się, że książki z obrazkami mogą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci, a dorośli nie powinni się nimi zajmować. Staram się udowodnić, że picturebook może być niezwykle ważnym medium w budowaniu demokracji. Ja w to święcie wierzę. Kiedy otwierają się przed nami kolejne obrazy w ważnej książce, ważnej ze względów społecznych, a takie książki staram się robić, myślę, że ludzie mają możliwość otwierania się na innych ludzi.
Iwona Chmielewska należy do grona najwybitniejszych autorów książek obrazowych, w których to właśnie obraz odgrywa istotną rolę nośnika treści i narracji. Obraz nie pełni tu funkcji ilustracji, wizualnego komentarza czy też dodatku do treści zawartych w słowach, ale jest równoprawnym i samodzielnym źródłem wielowymiarowych sensów i znaczeń. Książka obrazowa poprzez swoją wizualną formę, nasycenie obrazami, stanowi niezwykle złożony i subtelny przekaz o uniwersalnym charakterze. Prace Chmielewskiej pobudzają do wnikliwego patrzenia, wyostrzenia percepcji, poszerzania perspektywy umożliwiającej odnajdywanie nowych, często zaskakujących powiązań. Oddziałują nie przez dostarczanie informacji, ale przez kształtowanie, przekształcanie lub odkształcanie naszego widzenia, nakłaniając do przetwarzania doświadczeń, światów, nas samych.
W każdą sobotę w trakcie trwania wystawy zapraszamy na spotkania z artystką!
Pierwsze spotkanie: 9 czerwca (sobota), godz. 12.00
Ostatnie spotkanie: 28 lipca (sobota), godz. 12.00

Podobne posty

1 komentarz

Jardian 13 czerwca 2018 - 02:40

Oj, szkoda że do Torunia mam tak daleko. Mieszkam na pograniczu kielecko – krakowskim, do Krakowa 30 kilometrów, do Kielc 100. I mieszkam jeszcze w Świętokrzyskiem, taka zaszłość porozbiorowa. Pozdrawiam !

odpowiedź

Napisz komentarz