Ryby, ptaki, ssaki i inne Wilkołaki – ilustracja i rzeźba Józefa Wilkonia

Autor: pidd
Baśniowa, magiczna rzeczywistość wykreowana w pracach Józefa Wilkonia od ponad półwiecza niezmiennie urzeka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieustającym źródłem fascynacji i inspiracji twórczej dla Mistrza Wilkonia jest natura, a zwłaszcza tajemnicze królestwo zwierząt, które dane mu było obserwować od najmłodszych lat. To właśnie owady, ryby, ptaki i ssaki uczynił głównymi bohaterami swej niezwykłej sztuki. Dzięki znakomitemu talentowi i niebywałemu zmysłowi obserwacji potrafi za pomocą kilku zdecydowanych, dynamicznych pociągnięć pędzla oddać w niezwykle sugestywny sposób sylwetkę, ruch i naturę portretowanych zwierząt.

Bajeczne ilustracje Wilkonia zapełnione fantastyczną menażerią powstają w różnorodnych technikach. Artysta na przestrzeni lat korzystał z wielu środków wyrazu, eksperymentował z tuszami, posługiwał się temperą, gwaszem, akwarelą, pastelami, z powodzeniem łączył też wymienione techniki. Jako przedstawiciel polskiej szkoły ilustracji wprowadził do książek malarstwo wysokiej próby. Jego niezwykle swobodna, wysmakowana, malarska sztuka ilustracji wolna jest od sztywnej zależności od tekstu, któremu bardziej towarzyszy, niż go objaśnia, wnosząc do niego element fantazji, magii, a także humoru. Zachwyca piękną feerią barw, mieni się złotem i srebrem, a czasem zaskakuje ekspresją ciemnej palety.

Zainteresowania artysty nie ograniczają się tylko do świata ilustracji książkowej. Kilkanaście lat temu rozpoczął swoją wielką przygodę z rzeźbą, która odtąd stała się istotną dziedziną jego oryginalnej twórczości. Z niezwykłą brawurą i nieskrępowaną fantazją wyczarowuje z drewna oraz metalu wszelkie gatunki fauny. Budzące sympatię, urocze i przyjazne czworonogi, fantazyjne owady i ptaki, drapieżne ryby powstają za pomocą prostych narzędzi, siekiery lub piły łańcuchowej. Gdy rzeźbię w pniu, wsłuchuję się w drzewo. Daję się prowadzić jego słojom, gałęziom, korze. (…) Dbam o to by moja forma była niezbyt skomplikowana, syntetyzuję ją, dążę do prostoty. – zdradza artysta. Swoje rzeźby nazywa ilustracjami przestrzennymi.

Ten wybitny, niezwykle utalentowany twórca wypracował własny, charakterystyczny styl obrazowania zwierząt zarówno w ilustracji książkowej, jak i rzeźbie, pozostając mu wierny do dziś. Pełen niegasnącej pasji artysta, nie spoczywa na laurach. Wciąż otwarty na nowe wyzwania aktywnie działa na polu sztuki.

Na wystawie prezentowane są pełne uroku rzeźby oraz magiczne ilustracje do m.in. takich książek jak: Blues nosorożca Agnieszki Taborskiej, Przygoda pewnego pawia Stanisława Szydłowskiego,a także ilustracje do Księgi dżungli autorstwa Rudyarda Kiplinga, które stanowią ukoronowanie wieloletniej, artystycznej fascynacji Józefa Wilkonia królestwem zwierząt. (via MZL)

Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze potrwa do końca lipca.

Podobne posty

Napisz komentarz