Ryby, ptaki, ssaki i inne Wilkołaki – wystawa rzeźby i ilustracji Józefa Wilkonia

Autor: pidd

W foyer Teatru Baj goszczą ryby, ptaki, ssaki i inne Wilkołaki (wbrew nazwie wielce sympatyczne), które wyszły spod ręki mistrza Wilkonia. Zdumiewają rozmiarami, przyciągają przytulnością – nawet te, które zwykło się uważać za najbardziej drapieżne. Przerazić się też można, ale tylko na pierwszy rzut oka, bo naprawdę wszystkie Wilkoniowe bestie są dziwnie oswojone.

Oprócz rzeźb na wystawie znajduje się ponad dwadzieścia ilustracji. Wilkoń tworząc bajeczne światy, których głównymi bohaterami są zwierzęta, robi to tak sugestywnie, że oglądający nie mogąc oprzeć się ich czarowi wstępują do wnętrza i pełni zdumienia odkrywają te niepoznane rzeczywistości, niezależnie czy są dziećmi, czy już nieco dorośli. Wśród eksponowanych prac znajdują się m.in. ilustracje do książek: Blues Nosorożca Agnieszki Taborskiej, Tapatiki Marty Tomaszewskiej, O Ibrahimie i pięknej Sinedhur Anny Milskiej, Pawie wiersze Tadeusza Kubiaka, W Nieparyżu i gdzie indziej Anny Kamieńskiej oraz kilku książek opublikowanych przez wydawnictwa niemieckie.

Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma na świecie drugiego artysty, który rysuje bądź rzeźbi zwierzęta z równie zdumiewającą brawurą jak Wilkoń. Te brawurowo stworzone zwierzęta koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy!

Wystawę można oglądać do 10 marca, wstęp jest bezpłatny.

Podobne posty

Napisz komentarz