Piotr Socha zwyciężył w konkursie ilustratorskim – Legendy wawelskie

Autor: pidd
Piotr Socha zwyciężył w rozstrzygniętym w piątek ogólnopolskim konkursie na zilustrowanie wawelskich legend, ogłoszonym przez Zamek Królewski na Wawelu. Laureat otrzymał 10 tys. zł nagrody. Drugie miejsce (5 tys. zł nagrody) jury przyznało Pawłowi Pawlakowi, a trzecie miejsca zdobyli ex aequo prof. Janusz Stanny i Marianna Sztyma (po 2,5 tys. zł nagrody). Wyróżnienia zdobyli: Jacek Ambrożewski, Maria Ekier, Agnieszka Grajda, Anna Sędziwy, Rafał Szczepaniak i Ewelina Szydełko.

Rezultaty konkursu przeszły nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo wiele prac. Mieliśmy kłopot z wyborem nagrodzonych, bo poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ilustracja dla dzieci znów przeżywa w Polsce renesans. – powiedział w piątek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. muzealnych Jerzy Petrus, członek jury konkursowego.

Paweł Pawlak

Janusz Stanny

W salach Centrum Wystawowo-Konferencyjnego na Wawelu otwarto w piątek po południu pokonkursową wystawę prac. Będzie ją można oglądać do końca roku. Towarzyszyć jej będą warsztaty plastyczne dla dzieci organizowane 5 i 12 listopada oraz 3 i 10 grudnia. Ponieważ wystawa jest skierowana do najmłodszych prace zawieszono niżej niż zwykle, podłogę przykrywają kolorowe wykładziny, a w każdej z sal znalazły się zaprojektowane specjalnie na tę okazję olbrzymie, miękkie zabawki z materiału.

Konkurs był skierowany do profesjonalistów – artystów plastyków i studentów wyższych szkół plastycznych, którzy mieli zilustrować wybrane wawelskie legendy: o smoku wawelskim, o Stańczyku, o głowie wawelskiej i o alchemicznej komnacie. Artyści mogli wybrać jedną z nich lub zilustrować wszystkie.

Nadesłano 303 prace – rysunki, grafiki komputerowe, zdjęcia i formy malarskie. Oceniało je jury pod przewodnictwem wybitnego ilustratora Józefa Wilkonia.

Zwycięzca Piotr Socha jest absolwentem warszawskiej ASP. Studiował ma Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego. Współpracuje jako ilustrator z prasą, zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.

Paweł Pawlak ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów i wymyślaniem książek. Jest autorem scenografii do 11 spektakli teatralnych oraz 1 fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Zilustrował ponad 70 książek współpracując z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady.

Marianna Sztyma ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych, zajmuje się głównie ilustracją prasową.

Prof. Janusz Stanny jest jednym z najbardziej znanych polskich grafików, plakacistów, ilustratorów i rysowników. Jest autorem ilustracji do ponad 200 książek, m.in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, bajek La Fontaine’a i baśni Andersena. Jest także autorem opracowań plastycznych filmów animowanych.

Zamek Królewski na Wawelu planuje w przyszłym roku publikację serii Legendy wawelskie, zaprojektowanej przez laureatów konkursu i wybranych artystów.

Partnerem konkursu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz portal internetowy Polska Ilustracja dla Dzieci. Honorowy patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. (PAP)

Galerię zdjęć z otwarcia wystawy znajdziecie >> tu.

A my, sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace – laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie >> tu.

Podobne posty

15 komentarzy

Maciek B. 5 listopada 2011 - 10:23

Z całym szacunkiem dla dorobku Pana Janusza Stannego, ale nie wydaje mi się żeby jego obecność wśród nagrodzonych była w pełni obiektywna. Jestem bardzo ciekawy uzasadnienia tego wyboru. Zwłaszcza, że poziom techniczny i artystyczny pozostałych ilustracji naprawdę robi wrażenie. Gratuluję 🙂

odpowiedź
anitamm 5 listopada 2011 - 11:34

cha cha ale numer! uwielbiam profesora Stannego, czasy gdy u niego studiowałam fajowe:)
no w bambuko wszystkich zrobił czemu pierwszego miejsca nie dostał ?
tam chyba kilku kolegów się znało i nawzajem oceniało co musiało być leciuchno krępujące:D
niech żyje klól!!!

odpowiedź
KLSz 5 listopada 2011 - 17:39

Ciekawe – jakie jest uzasadnienie werdyktu? Czy mozemy go poznać?
Nagrodzonym i wyróżnionym GRATULACJE!

odpowiedź
Anonimowy 5 listopada 2011 - 18:35

Gratulacje dla Pana Piotra oraz dla jury że w końcu zaczęło patrzeć oczami dzieci. Zaczęło myśleć co może podobać się dzieciom a nie tylko o tym co podoba się jury o co jest „ambitne”:)… BRAWO!!!

Jako mama (3 córek) obracam się wśród rodziców i dzieci i znam ich reakcje na ostatnio nagradzane i wyróżniane książki i naprawdę większość tych „SUPER” książek jest odbieranych bardzo negatywnie (i nie jest to bynajmniej grupa nieznających się na niczym przysłowiowych „Kowalskich”). Tym bardziej cieszę się z tego wyboru.

odpowiedź
poza rozkładem 5 listopada 2011 - 21:24

Ja zaś cieszę się z tego, że jest miejsce na różnorodność 🙂 I z tego, że jest jednak szansa na "SUPER" książki w naszym kraju żyjącym rzekomo kulturą obrazkową.

Nagrodzonym gratuluję – chciałabym obejrzeć całą wystawę, aby wyrobić swoje własne zdanie.

odpowiedź
Pani Zorro 7 listopada 2011 - 19:36

Najważniejsze, żeby (jakiekolwiek) jury patrzyło swoimi oczami, a jeśli to profesjonalne oczy, wszystko będzie dobrze.

odpowiedź
pidd 9 listopada 2011 - 12:20

Wiadomym jest, że wyniki każdego konkursu zawsze budzą emocje. Cieszymy się, że konkurs na zilustrowanie legend wawelskich odbił się takim szerokim echem, a wystawa pokonkursowa zbiera pozytywne recenzje. Natomiast w kwestii uzasadnienia takiego, a nie innego wyboru, to my niestety nie mamy dostępu do takich informacji

odpowiedź
Anonimowy 9 listopada 2011 - 12:41

Na tą wystawę zostały zakwalifikowane także i młodzi, nieznani artyści. Tym czasem we wszystkich wiadomościach pojawiają się tylko i wyłącznie ilustracje znanych nazwisk, czy tylko laureatów. Ok wszystko fajnie, tylko zakwalifikowanie już do tej wystawy to duży sukces, a Zamek Królewski na Wawelu to nie byle co i jakąś promocje i tych młodych powinien uskutecznić. Wydanie katalogu tylko z laureatami to też kiepska sprawa. Dlaczego każdy z artystów nie został pokazany, chociaż z jednej ilustracji? Dobrze że przynajmniej nazwiska zostały zamieszczone. Miało być fajnie a wyszło tak jak zawsze….

odpowiedź
pidd 9 listopada 2011 - 12:58

Z tego, co pamiętam – to tu i na FB informowaliśmy, że sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace – laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie. Wymaga to jednak pewnego nakładu pracy, a co za tym idzie czasu – dlatego też prosimy o wyrozumiałość.

odpowiedź
Anonimowy 10 listopada 2011 - 10:14

Wspaniale, trzymam za słowo;) !!!

odpowiedź
Anonimowy 12 listopada 2011 - 09:41 odpowiedź
pidd 12 listopada 2011 - 18:35

Ziarnko do ziarnka… jeszcze sporo dziur do załatania, ale zawsze coś >> http://www.legendywawelskie.blogspot.com/

odpowiedź
Anonimowy 12 listopada 2011 - 20:01

Dziękuje za te galerie prac konkursowych 🙂
Nie udało mi się niestety kupić folderu z reprodukcjami tych prac (kasa była nieczynna 🙁 )
Byłem na tej wystawie pokonkursowej i mogę powiedzieć ze poziom był wysoki, a kilka prac było wyjątkowych np. Pani Anny Sędziwy, czy Pana Piotra.

Niestety, zgadzam się z pierwszym komentarzem Pana Macka B. Mam wrażenie ze nie brakowało tam prac lepszych które warto było dostrzec i nagrodzić.

Gratuluje autorom i umiejętności technicznych i pomysłów. 🙂 Sam jestem też ciekaw jak pewne efekty były uzyskane, ale to chyba tajemnica wiec nie dociekam…
pozdrawiam

odpowiedź
mala_forma 12 listopada 2011 - 23:46

Super te zestawienia, również dziękuję!

odpowiedź

Napisz komentarz