Rezultaty konkursu przeszły nasze oczekiwania, wpłynęło bardzo wiele prac. Mieliśmy kłopot z wyborem nagrodzonych, bo poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ilustracja dla dzieci znów przeżywa w Polsce renesans. – powiedział w piątek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. muzealnych Jerzy Petrus, członek jury konkursowego.


Konkurs był skierowany do profesjonalistów – artystów plastyków i studentów wyższych szkół plastycznych, którzy mieli zilustrować wybrane wawelskie legendy: o smoku wawelskim, o Stańczyku, o głowie wawelskiej i o alchemicznej komnacie. Artyści mogli wybrać jedną z nich lub zilustrować wszystkie.
Nadesłano 303 prace – rysunki, grafiki komputerowe, zdjęcia i formy malarskie. Oceniało je jury pod przewodnictwem wybitnego ilustratora Józefa Wilkonia.
Zwycięzca Piotr Socha jest absolwentem warszawskiej ASP. Studiował ma Wydziale Grafiki, dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej prof. Janusza Stannego. Współpracuje jako ilustrator z prasą, zajmuje się także projektowaniem książek, gier planszowych, audiobooków i logotypów.
Paweł Pawlak ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem, oprawą obrazów i wymyślaniem książek. Jest autorem scenografii do 11 spektakli teatralnych oraz 1 fontanny przed Wrocławskim Teatrem Lalek. Zilustrował ponad 70 książek współpracując z wydawcami z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei i Kanady.
Marianna Sztyma ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych, zajmuje się głównie ilustracją prasową.
Zamek Królewski na Wawelu planuje w przyszłym roku publikację serii Legendy wawelskie, zaprojektowanej przez laureatów konkursu i wybranych artystów.
Partnerem konkursu była Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz portal internetowy Polska Ilustracja dla Dzieci. Honorowy patronatem objął go minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. (PAP)
Galerię zdjęć z otwarcia wystawy znajdziecie >> tu.
15 komentarzy
Z całym szacunkiem dla dorobku Pana Janusza Stannego, ale nie wydaje mi się żeby jego obecność wśród nagrodzonych była w pełni obiektywna. Jestem bardzo ciekawy uzasadnienia tego wyboru. Zwłaszcza, że poziom techniczny i artystyczny pozostałych ilustracji naprawdę robi wrażenie. Gratuluję 🙂
cha cha ale numer! uwielbiam profesora Stannego, czasy gdy u niego studiowałam fajowe:)
no w bambuko wszystkich zrobił czemu pierwszego miejsca nie dostał ?
tam chyba kilku kolegów się znało i nawzajem oceniało co musiało być leciuchno krępujące:D
niech żyje klól!!!
Ciekawe – jakie jest uzasadnienie werdyktu? Czy mozemy go poznać?
Nagrodzonym i wyróżnionym GRATULACJE!
Gratulacje dla Pana Piotra oraz dla jury że w końcu zaczęło patrzeć oczami dzieci. Zaczęło myśleć co może podobać się dzieciom a nie tylko o tym co podoba się jury o co jest „ambitne”:)… BRAWO!!!
Jako mama (3 córek) obracam się wśród rodziców i dzieci i znam ich reakcje na ostatnio nagradzane i wyróżniane książki i naprawdę większość tych „SUPER” książek jest odbieranych bardzo negatywnie (i nie jest to bynajmniej grupa nieznających się na niczym przysłowiowych „Kowalskich”). Tym bardziej cieszę się z tego wyboru.
Ja zaś cieszę się z tego, że jest miejsce na różnorodność 🙂 I z tego, że jest jednak szansa na "SUPER" książki w naszym kraju żyjącym rzekomo kulturą obrazkową.
Nagrodzonym gratuluję – chciałabym obejrzeć całą wystawę, aby wyrobić swoje własne zdanie.
Najważniejsze, żeby (jakiekolwiek) jury patrzyło swoimi oczami, a jeśli to profesjonalne oczy, wszystko będzie dobrze.
Wiadomym jest, że wyniki każdego konkursu zawsze budzą emocje. Cieszymy się, że konkurs na zilustrowanie legend wawelskich odbił się takim szerokim echem, a wystawa pokonkursowa zbiera pozytywne recenzje. Natomiast w kwestii uzasadnienia takiego, a nie innego wyboru, to my niestety nie mamy dostępu do takich informacji
Na tą wystawę zostały zakwalifikowane także i młodzi, nieznani artyści. Tym czasem we wszystkich wiadomościach pojawiają się tylko i wyłącznie ilustracje znanych nazwisk, czy tylko laureatów. Ok wszystko fajnie, tylko zakwalifikowanie już do tej wystawy to duży sukces, a Zamek Królewski na Wawelu to nie byle co i jakąś promocje i tych młodych powinien uskutecznić. Wydanie katalogu tylko z laureatami to też kiepska sprawa. Dlaczego każdy z artystów nie został pokazany, chociaż z jednej ilustracji? Dobrze że przynajmniej nazwiska zostały zamieszczone. Miało być fajnie a wyszło tak jak zawsze….
Z tego, co pamiętam – to tu i na FB informowaliśmy, że sukcesywnie będziemy prezentować wszystkie prace – laureatów, wyróżnionych i resztę prezentowaną na wystawie. Wymaga to jednak pewnego nakładu pracy, a co za tym idzie czasu – dlatego też prosimy o wyrozumiałość.
Wspaniale, trzymam za słowo;) !!!
W czynie społecznym pozbierałam linki do stron gdzie można zobaczyć prace do legend wawelskich
Zofia Herbich
http://zofiaherbich.blogspot.com/2011/11/smoki.html
Katarzyna Bajerowicz
http://mama3swinek.blogspot.com/2011/11/jeszcze-nieprzytomnie.html
Rafał Szczepaniak ( pisze, że "gówno" ale mnie osobiście się nawet podobają:)
http://szczepaniak.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie-wyroznienie.html
Marianna Sztyma
http://marianna-sztyma.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie.html
Daniel de Latour
http://obrazkiniewiadomopoco.blogspot.com/2011/11/legendy-wawelskie.html
Adam Pękalski
http://kapitankamikaze.blogspot.com/2011/10/zawisne-na-wawelu.html
Emilia Dziubak
http://emiliaszewczyk.blogspot.com/2011/10/legendy-wawelskie.html
Aleksandra Woldańska
http://slimaqslimaq.blogspot.com/2011/11/moje-legendy-wawleskie.html
Agnieszka Srokosz
http://fare-aga.blogspot.com/2011/10/smok-wawelski.html
Tomek Minkiewicz
http://tomekminkiewicz.blogspot.com/2011/10/legendy-wawelskie_6673.html
Maria Inez Gul
http://marjainez.blogspot.com/2011/07/legendy-wawelskie.html
artykuł z z KARNETU
http://www.karnet.krakow.pl/aktualnosci/zamek-krolewski-na-wawelu/101/z-i-lustrowane-legendy_13293.html
artykuł z GAZETY KRAKOWSKIEJ
http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/469211,legendy-wawelskie-smocza-wystawa-dla-najm-odszych-zdj-cia,id,t.html
dopisujcie linki, których nie udało mi się wyklikać
Paweł Pawlak
http://www.les-amis-de-zarafa.com/2011/11/the-alchemist/
Ziarnko do ziarnka… jeszcze sporo dziur do załatania, ale zawsze coś >> http://www.legendywawelskie.blogspot.com/
Dziękuje za te galerie prac konkursowych 🙂
Nie udało mi się niestety kupić folderu z reprodukcjami tych prac (kasa była nieczynna 🙁 )
Byłem na tej wystawie pokonkursowej i mogę powiedzieć ze poziom był wysoki, a kilka prac było wyjątkowych np. Pani Anny Sędziwy, czy Pana Piotra.
Niestety, zgadzam się z pierwszym komentarzem Pana Macka B. Mam wrażenie ze nie brakowało tam prac lepszych które warto było dostrzec i nagrodzić.
Gratuluje autorom i umiejętności technicznych i pomysłów. 🙂 Sam jestem też ciekaw jak pewne efekty były uzyskane, ale to chyba tajemnica wiec nie dociekam…
pozdrawiam
Super te zestawienia, również dziękuję!