Nowość – Hania i Hania

Autor: pidd

Nowe wydanie książki Muchomora „XY” z 2012 roku. Niezwykła, poetycka opowieść o bliźniaczkach, rozdzielonych tuż po urodzeniu, które trafiają do polskiej i do żydowskiej rodziny. Tak zastaje je II wojna światowa.  Ich odmienne losy splatają się ze sobą pokazując młodemu czytelnikowi w prosty i piękny sposób, że wszyscy ludzie są równi.

Poniżej fragment wywiadu z Tygodnika Powszechnego z autorką, której matka była pierwowzorem obu Hań.

Dziennikarz: W finale książki, w której Holokaust wyznacza kierunek opowieści, pojawia się dedykacja „Baśń tę poświęcam pamięci pewnej dziewczynki, Hani Rotwandówny, która, w pewnym sensie, była zarówno Hanią X, jak i Hanią Y. A gdy dorosła, została moją mamą”.

J.R: Bohaterkami książki są bliźniaczki, obie mają na imię Hania, jedną adoptuje rodzina żydowska, drugą polska. W tej książce opisuję tamten majątek w Mężeninie, bo to było miejsce, gdzie przyjeżdżali i Żydzi, i nie-Żydzi. A dopiero po napisaniu książki dotarło do mnie, że losy tej żydowskiej Hani mogła podzielić moja mama. Bo jak Niemcy ustanowili getto, to babcia uważała, że mama powinna tam iść, bo jej ojciec był Żydem. Ten pomysł wybił jej z głowy właśnie Korczak.”

Tytuł: Hania i Hania
Tekst: Joanna Rudniańska
Ilustracje: Ewa Beniak-Haremska
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Muchomor
Rok wydania: 2022
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podobne posty

Napisz komentarz