Książka Roku 2014 – nagrody i wyróżnienia

Autor: pidd

Jury literackie (Krystyna Zabawa, Małgorzata Kąkiel, Ewa Gajcy) wyróżniło Lilianę Bardijewską za książkę O czym szumią muszle, Jarosława Mikołajewskiego za Wiersze z kąpieli oraz Tomasza Trojanowskiego za Stroiciela.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci Cześć, wilki! oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży Franciszka.

Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) w kategorii książka obrazkowa wyróżniło Małgorzatę Gurowską za projekt graficzny książki Lokomotywa/IDEOLO oraz Ewę Kozyrę-Pawlak za autorską książkę Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem, zaś w kategorii ilustracje Agatę Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego Skrytki i Mariannę Sztymę za ilustracje do książki Iwony Wierzby Metryka nocnika.

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały Maria Ekier za autorską książkę obrazkową Złotouste zero w zenicie oraz Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom.

Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa przyznano równorzędnie dla Olchy Sikorskiej, inicjatorki i wieloletniego komisarza Poznańskich Spotkań Targowych Książka dla Dzieci i Młodzieży oraz dla Magdaleny Kalety, prowadzącej portal Polska Ilustracja dla Dzieci.
Chciałabym podziękować Polskiej Sekcji IBBY za przyznanie mi tej nagrody. 


Ale przede wszystkim tym, którzy zgłosili i wspierali moją kandydaturę. Dziękuję z całego serca i szczerze przyznam, że samo zgłoszenie było dla mnie wielką niespodzianką i wyróżnieniem. 


Gratuluję pani Olsze Sikorskiej oraz współnominowanym w tej kategorii.


Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy już od ponad pięciu lat mi towarzyszą – czytelnikom, ilustratorom, wydawcom. Róbmy swoje. I róbmy to dobrze.


Dziękuję.

Podobne posty

1 komentarz

Rzeżucha 11 grudnia 2014 - 19:01

Gratulacje! 🙂

odpowiedź

Napisz komentarz