Konkurs – Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci – 2. edycja

Autor: pidd
18 marca w Katowicach odbyło się posiedzenie Jury 2. edycji konkursu Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. W Jury konkursu znaleźli się ilustratorzy, specjaliści w dziedzinie grafiki edytorskiej, wydawcy, osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku publikacji dziecięcych: Bohdan Butenko, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Izabella Kaluta, Barbara Kęsek, Robert Oleś, Aneta Satława. Przed Jurorami stało trudne zadanie zakwalifikowania do wystawy oraz nagrodzenia najlepszych projektów książek dla dzieci nadesłanych na konkurs, które nie tylko reprezentowały najwyższą jakość graficzną, ale także uwzględniały możliwości percepcyjne młodego odbiorcy. Jury szukało prac nowatorskich, w których przepływ narracji był czytelny, a poziom prac równy w całej serii.
W konkursie reprezentowane były wszystkie Akademie Sztuk Pięknych w Polsce, a także wiele polskich wyższych uczelni o profilu projektowym, reprezentowane były także ośrodki akademickie z 11 krajów europejskich.
Lista osób nagrodzonych zostanie ogłoszona podczas uroczystego otwarcia wystawy w katowickim Rondzie Sztuki 23 kwietnia o godz. 18.00. Galeria prac wybranych do wystawy – tutaj.

23 kwietnia będzie prawdziwym Świętem książek dla dzieci w Katowicach – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Biblioteka Śląska oraz Galeria Rondo Sztuki zapraszają wszystkich miłośników książek na niezwykłe wydarzenie zatytułowane Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Jest to cykl imprez związanych z książkami dla najmłodszych odbiorców.

1. KONFERENCJA – Biblioteka Śląska

10.00 KSIĄŻKA DLA DZIECI – JAK TO SIĘ ROBI?
Konferencja Książka dla dzieci – jak to się robi?, poświęcona jest projektowaniu książek dla dzieci, a udział w niej wezmą wykładowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach tego zagadnienia. Wystąpią między innymi ilustratorka książek dla dzieci (Iwona Chmielewska), typograf (Robert Oleś), pedagog uczący studentów projektowania dla dzieci w Wielkiej Brytanii (Yadzia Williams). Konferencja rozpocznie się wykładem przybliżającym słuchaczom fenomen Polskiej Szkoły Ilustracji (dr Anita Wincencjusz-Patyna) oraz wykładem o aktualnej sytuacji na polskim rynku książek dla dzieci (Maria Ryll). Konferencji, która odbędzie się w Bibliotece Śląskiej będzie towarzyszył kiermasz książek dla dzieci oraz wystawa prac najlepszych polskich ilustratorów książek dziecięcych.

2. WYSTAWY – Galeria Rondo Sztuki

18.00 KSIĄŻKA DOBRZE ZAPROJEKTOWANA – ZACZNIJMY OD DZIECI
Otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z uroczystym ogłoszeniem laureatów konkursu (galeria na piętrze)
19.00 JANOSCH DZIECIOM
Otwarcie wystawy grafik i ilustracji do książek dla dzieci autorstwa Janoscha, człowieka-legendy, artystycznego fenomenu, najpopularniejszego w Europie autora ilustrowanych książek dla dzieci. (galeria na parterze).

Podobne posty

Napisz komentarz