Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA

Autor: pidd

 

Festiwal Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA zaprasza na kolejną swoją odsłonę, dedykowaną w tym roku Sztuce Uczuć. W kilkudziesięciu wydarzeniach, dla których książki są punktem wyjścia, akcentowana jest – na różne sposoby – waga edukacji emocjonalnej.

Od 16 do 25 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie rodzice z dziećmi, najmłodsi i trochę starsi, osoby zainteresowane książką obrazkową będą mogli przyjrzeć się temu, jak kultura dla dzieci i młodzieży podejmuje tematy związane z uczuciami. W programie znalazło się prawie 30 wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online. 

Festiwal KROPKA+KRESKA zaprasza na spotkania z autorkami książek, warsztaty plastyczne i działania twórcze nimi inspirowane, spektakle, koncert, opowieści, warsztaty psychologiczne i ruchowo-taneczne, a nawet spacer filozoficzny! W programie znalazła się specjalna instalacja autorstwa Matyldy Sałajewskiej inspirowana tematem przewodnim festiwalu, na której znajdą się też książki, dotykające istotnych pytań związanych z uczuciami.

Uczestnicy specjalnych spotkań przyjrzą się także temu jak dorośli dzięki książce obrazkowej mogą (zacząć) rozmawiać o emocjach. Wśród gościń znajdzie się m.in. Jiwone Lee, mentorka laureatów Bologna Ragazzi Award, która opowie o tym, jak koreańskie picturebooki podejmują temat uczuć. I nie tylko to spotkanie będzie okazją do refleksji o tym, jak nasza geografia myślenia wpływa na nasz stan emocjonalny.


W programie znalazły się warsztaty plastyczne dla dzieci w różnym wieku prowadzone ilustratorkami i autorkami książek obrazkowych: Agatą Królak, Urszulą Palusińską, Kasią Walentynowicz, Heleną Stiasny (Alą Bankroft), Dominiką Czerniak-Chojnacką. Specjalne, międzypokoleniowe warsztaty wokół swojej książki niewydanej w Polsce, a mocno związanej z historią Łodzi i sylwetkami zapomnianych włókniarek, poprowadzi Iwona Chmielewska. Będzie ona także bohaterką spotkania adresowanego do osób zainteresowanych tym, jak picturebook wykorzystać w pracy z dorosłymi. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzieli się także Jolanta Liczkowska-Czakyrowa, terapeutka, współprowadząca w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej cykl spotkań Picturebook i psychoanaliza


Wyjątkowo zapowiada się warsztat taneczno-ruchowy, wokół książki Nie bój się!. Poprowadzi go Mira Marcinów, autorka, która ostatnio zasłynęła książkami dla dorosłych (Bezmatek), a wcześniej – łączyła swoją pracę naukową w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk z pracą terapeutyczną poprzez ruch i taniec. 


Na Festiwalu Kropka+Kreska książki obrazkowe pojawią się także jako inspiracje dla spektakli i opowieści. Włosy mamy Olsztyńskiego Teatru Lalek powstały dzięki książce Gro Dahle i Sveina Nyhusa, Wystarczy być Rzeszowskiego Teatru Maska oparte jest na książce Nie każdy umiał się przewrócić (T. Tellegen, wyd. Dwie Siostry), a opowiadaczka historii Beata Frankowska oparła swoje opowieści na książce Cztery strony czasu Iwony Chmielewskiej oraz na Jak mama została Indianką Ulfa Starka. 


Temat Sztuka uczuć zachęca także do eksperymentowania, m.in. z przestrzenią miejską. W programie festiwalu znajdzie się spacer filozoficzny poświęcony dość nielubianemu – a jakże potrzebnemu – uczuciu: wstrętowi. Przyjrzy się mu wraz z uczestnikami, także od strony estetycznej, filozofka i edukatorka, Anna Jurek. Sytuacja ograniczeń związanych z pandemią zachęca także do eksperymentowania z formą: w programie znajdzie się specjalna, nagrana na potrzeby festiwalu, rozmowa z uznaną psycholożką, wspierającą Rodzicielstwo Bliskości, Agnieszką Stein. 


Partnerem festiwalu jest Biblioteka Miejska w Łodzi, a wsparcie merytoryczne i warsztaty psychologiczne adresowane do różnych grup wiekowych zapewniła Fundacja Słonie na Balkonie. 

Jak podkreślają Dyrektorki Artystyczne Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA:

Temat zrodził się z potrzeby serca, obserwacji, namysłu i alarmujących diagnoz psychologów oraz pedagogów. Dzieciom potrzeba edukacji emocjonalnej. Ale aby je wspierać, najpierw my – dorośli dobrze byśmy chcieli zastanowić się, jak zaopiekować się sobą w emocjach. Dlatego na nasz Festiwal zapraszamy Was wszystkich. Dużych i małych. Dorosłych i nie całkiem. Z dziećmi i bez dzieci. 


Szczegóły programu: www.festiwalkropkaikreska.com oraz @kropkapluskreska

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny. Obowiązują zapisy mailowe bądź telefoniczne.

IDEA

Jak się dziś czujesz? Co odpowiesz na tak postawione pytanie?

Co to znaczy dobrze? Czy źle to stan, w którym czujesz gniew? A może smutek? Rozpacz…? Jak określić siebie, kiedy nie wiesz co czujesz? Jak rozmawiać z dzieckiem o każdym źle, dobrze i… nie wiem?

Emocje i ich ekspresja to uniwersalny język dla wszystkich ludzi. Z różnych powodów zapominamy jak się nim posługiwać i co on znaczy.

Kolejna edycja Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA poświęcona jest sztuce uczuć. Temat zrodził się z potrzeby serca, obserwacji, namysłu i alarmujących diagnoz psychologów oraz pedagogów. Dzieciom potrzeba edukacji emocjonalnej. Ale aby je wspierać, najpierw my – dorośli dobrze byśmy chcieli zastanowić się, jak zaopiekować się sobą w emocjach. Dlatego na nasz Festiwal zapraszamy Was wszystkich. Dużych i małych. Dorosłych i nie całkiem. Z dziećmi i bez dzieci. 


Festiwal Książki Obrazkowej Kropka+Kreska na różne sposoby zaprasza Was do kontaktu z książkami obrazkowymi i z różnymi, inspirowanymi nimi wydarzeniami. Myślimy o nich jako ważnych towarzyszkach i przyjaciołach, dzięki którym możemy zadać sobie ważne pytania, przeżyć, doświadczyć, rozmawiać z innymi… Chcemy pokazać Wam ważne książki i spektakle nimi inspirowane. Zaprosić Was na spotkania z twórczyniami książek obrazkowych, artystami i ekspertkami, na warsztaty, koncert i inne wydarzenia. 


Marzymy by nasz Festiwal Kropka+Kreska inspirował do spotkania z kulturą. Z książką, od której wszystko się zaczyna. I sztuką uczuć. Językiem, którym mówimy wszyscy.

Ola Shaya
Ania Mrozińska-Szmajda
Dyrektorki ArtystyczneP R O G R A M

WYDARZENIA ODBYWAJĄCE SIĘ W FABRYCE SZTUKI W ŁODZI, UL. TYMIENIECKIEGO 3:

PIĄTEK 16 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00  Otwarcie festiwalu & instalacji: Sztuka Uczuć | Matylda Sałajewska


godz. 18:00  Koncert familijny | Budyń Julka Tuwima

Skład: Joanna Zawłodzka, Jacek Budyń Szymkiewicz, Jarosław Kozłowski, Sebastian Pikula

SOBOTA 17 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 12:00 – Warsztaty plastyczne: Czuje mi się… czyli rzecz o codziennych uczuciach. Warsztaty z Agatą Królak, autorką książki Czujemisie (Wydawnictwo Dwie Siostry) | wiek uczestników: 4-6 lat

godz. 15:00 – Warsztaty plastyczne: R jak Radość z nic-nie-robienia. R jak Radość z leżenia do góry brzuchem. Twórcze kontemplacje z autorką książki Brzuchem do góry (Wydawnictwo Dwie Siostry) – Urszulą Palusińską | wiek uczestników: 6+

godz. 18:00 – Warsztaty taneczno-ruchowe: Co robić, gdy czuję strach? Warsztat z Mirą Marcinów inspirowany książką Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorków (Milada Rezková, Jakub Kaše, Lukáš Urbánek. Wydawnictwo Nasza Księgarnia)


NIEDZIELA 18 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 12:00 – Warsztaty plastyczne: Do połowy puste czy do połowy pełne? Czy lewy może istnieć bez prawego? Warsztaty o krajobrazach emocjonalnych wokół książki Prawy i Lewy (Wydawnictwo Widnokrąg) z Kasią Walentynowicz | wiek uczestników: 5+


godz. 15:00, godz. 17:00 – Interaktywne czytanie książki muzycznej Wielkie rzeczy reż. A. Morawska-Rubczak | Art Fraction Foundation | wiek uczestników 1-5 lat


Obsada: Julianna Dorosz, Karolina Martin i Marcel Górnicki
Tekst: Malina Prześluga
Muzyka: Piotr Klimek
Reżyseria: Alicja Morawska-Rubczak

PONIEDZIAŁEK 19 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00  Warsztat psychologiczny: Nerwy w konserwy. Zajęcia o złości | prowadzenie Aleksandra Mrowicka  Fundacja Słonie na Balkonie | wiek uczestników: 6-10 lat 


WTOREK 20 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00 – Warsztat psychologiczny: Wrzeszczy w niebogłosy jak 44 kosy! Warsztat przybliżający tematykę agresji | prowadzenie: Małgorzata Marchewka- Fundacja Słonie na Balkonie | wiek uczestników: 10-14 lat


ŚRODA 21 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00  Spektakl „Włosy mamy” reż. H. Mierzejewska-Mikosza/ Olsztyński Teatr Lalek / wiek widzów: 5+


na podstwie książki „Włosy mamy” Gro Dahle i Sveina Nyhusa
Reżyser: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Adaptacja: Honorata Mierzejewska-Mikosza
Animacje: Aleksander Janas
Muzyka: Katarzyna Brochocka
Pedagog teatralny: Justyna Czarnota
Scenografia: Marika Wojciechowska
Tłumaczenie: Helena Garczyńska

CZWARTEK 22 PAŹDZIERNIKA 2020

godz.12:00 – Warsztaty dla grupy zamkniętej: W kieszonce. Jak rozbudzać ciekawość naszego wnętrza? Modelowe warsztaty z autorką książki W kieszonce (Wydawnictwo Media Rodzina) Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową – terapeutką psychoanalityczną.


godz. 17:00 – Warsztat psychologiczny: Nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe. Warsztat przedstawiający sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami | prowadzenie: Agata Olejnik – Fundacja Słonie na Balkonie/ wiek uczestników: 10+


godz. 18:00  Spotkania. Jak wykorzystać związek książki obrazowej i psychoanalizy w rozmowach dorosłych o uczuciach? Rozmowa Iwony Chmielewskiej i Jolanty Liczkowskiej-Czakyrowej | wiek uczestników: 16+

PIĄTEK 23 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 17:00  Spektakl Wystarczy być reż. Radosław Kasiukiewicz | Teatr Maska w Rzeszowie | wiek widzów: 4+

na podstawie książki Nie każdy umiał się przewrócić Toona Tellegena (wydawnictwo Dwie Siostry)


adaptacja, teksty piosenek, reżyseria: Radosław Kasiukiewicz
scenografia: Michał Dracz
muzyka: Grzegorz Mazoń
asystent reżysera: Bogusław Michałek

obsada: Joanna Pruś (gościnnie)* | Anna Kukułowicz*, Robert Luszowski, Bogusław Michałek, Andrzej Piecuch

godz. 18:00 – warsztaty plastyczne: Kołysanka dla… Międzypokoleniowe warsztaty z Iwoną Chmielewską, autorką książki Kołysanka dla babci. O tkaninach najbliższych | 할머니를 위한 자장가 | | wiek uczestników: 7-100 lat

SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 12:00 – Spotkanie: Sztuka emocji a picturebook czyli myślące książki o tym, co poza intelektem… Rozmowa z Jiwone Lee | wiek uczestników: 13+

Spotkanie i rozmowa będzie transmitowane online.

godz. 16:00 – Spacer filozoficzny połączony z warsztatami: Wstręt czyli rzecz nie tylko o brzydkich obrazach… Spacer filozoficzny z Anną Jurek i książką Psia kupa koreańskiego jogina i ekologa Seung Yong Lee (Wydawnictwo Kwiaty Orientu) | wiek uczestników: 7+ (wydarzenie z dorosłymi opiekunami)

godz. 18:00 – Spektakl Cztery strony czasu. Opowieści rodzinne | Beata Frankowska | wiek uczestników: 8+

NIEDZIELA 25 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 12:00 – Spektakl Jak mama została indianką. Opowieść o wolności. | Beata Frankowska | wiek: 4-7 lat

godz. 17:00 – Warsztat plastyczny: A jak szczęście i akceptacja. Warsztaty z Heleną Stiasny (Alą Bankroft), współtwórczynią książki Widziałem pięknego dzięcioła | wiek uczestników: 7-10 lat

WYDARZENIA ONLINE

PONIEDZIAŁEK 19 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 18:00 – Premiera on-line: Rozmowa z Agnieszką Stein Trudne emocje – prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda i Ola Shaya | wiek uczestników: 18+

PIĄTEK 23 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 11.00 – pokaz online koncertu Budyń Julka Tuwima zarejestrowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi 16 października 2020 r. podczas Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Sztuka uczuć.

Link będzie aktywny 24 godziny.

SOBOTA 24 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 11.00 – Pokaz online spektaklu Włosy mamy zarejestrowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi 21 października 2020 r. podczas Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Sztuka uczuć.

Link będzie aktywny 24 godziny.

godz. 12:00 – Spotkanie: Sztuka emocji a picturebook czyli myślące książki o tym, co poza intelektem… Rozmowa z Jiwone Lee | wiek uczestników: 13+

NIEDZIELA 25 PAŹDZIERNIKA 2020

godz. 11.00 – Pokaz online spektaklu Wystarczy być Teatru Maska w Rzeszowie zarejestrowanego w Fabryce Sztuki w Łodzi 23 października 2020 r. podczas Festiwalu Książki Obrazkowej KROPKA+KRESKA. Sztuka uczuć. Link będzie aktywny 24 godziny.

godz. 15.00 – plastyczne warsztaty online: Słowo na A i E czyli autyzm i empatia. Warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką i książką Kto ukradł jutro (pamiętnik dla dzieci), wydawnictwo Albus | wiek uczestników: 9+

LOKALIZACJA

Wszystkie wydarzenie odbywają się w przestrzeniach Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, poza zamkniętym warsztatem W kieszonce. Jak rozbudzać ciekawość naszego wnętrza? Modelowe warsztaty z autorką książki W kieszonce (wydawnictwo Media Rodzina) Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową – terapeutką psychoanalityczną, które odbędą się w Bibliotece TUVIM, ul. Tuwima 75. 

WSTĘP

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org lub +48 506 103 207 (w godzinach 10.00-16.00)

DYREKTORKI ARTYSTYCZNE: Ola Shaya, Anna Mrozińska-Szmajda
ORGANIZATOR: Fabryka Sztuki w Łodzi
PARTNERZY: Teatr CHOREA, Biblioteka Miejska w Łodzi, Wydawnictwa: Dwie Siostry, Mamania, Entliczek. TAKO, Nasza Księgarnia, Zakamarki, grupa – Tu się czyta, Media Rodzina, Widnokrąg. 
IDENTYFIKACJA WIZUALNA: Iwona Chmielewska (ilustracja), Studio Ładne Halo (projekt)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu

Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Podobne posty

Napisz komentarz