Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci “Kropka + Kreska”

Autor: pidd

Książka obrazkowa stanowi obszar pierwszych kontaktów dziecka ze sztuką. Jest narzędziem wprowadzającym w świat pojęć i emocji. Prezentując i porządkując otaczający świat, rozwija w dziecku wyobraźnię, kształtuje gusta estetyczne i uwrażliwia na sztukę. 
W Polsce książka obrazkowa to prężnie rozwijający się gatunek twórczości. W ostatnich latach obserwowany jest jego prawdziwy rozkwit. Pojawili się młodzi, wybitni ilustratorzy, powstały nowe wydawnictwa publikujące ambitne i oryginalne książki dla dzieci. Polscy twórcy zaczynają wydawać swoje książki zagranicą i zdobywają międzynarodowe nagrody, w tym te najważniejsze – książkowe Oskary – Bologna Ragazzi Award.
Podczas Festiwalu Książki Obrazkowej dla Dzieci „KROPKA + KRESKA” zaprezentujemy książki, które zostały opracowane z wielką dbałością. W interaktywny, przystępny sposób pokażemy prace wyjątkowych ilustratorów: Iwony Chmielewskiej, Joanny Concejo, Małgorzaty Gurowskiej, Katarzyny Boguckiej, Marty Ignerskiej, Aleksandry Cieślak, Agaty Królak, Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, Magdy Jurek, Marii Dek oraz Macieja Blaźniaka. 
Pokazując książki piękne, mądre i zabawne, chcemy zainspirować do sięgania po wartościową, ambitną i ciekawą literaturę. Zaprosimy do wspólnej zabawy w świecie książki obrazkowej dla dzieci. 
 
PROGRAM FESTIWALU:

1 września (piątek)
17:00 – huczne otwarcie festiwalu z toastem wzniesionym prawdziwą, domową lemoniadą (przepis znajdziecie na wystawie!) i wernisaż wystawy. Przyjdźcie koniecznie! Będą niespodzianki dla dużych i małych uczestników wydarzenia! 
18:00 – Bajkowanie piątkowe – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga wielbiciele Prosiaczka Oli Woldańskiej-Płocińskiej – czeka Was nie lada gratka! Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.
2 września (sobota)
11:00 – Lokomotywa/ideolo – warsztaty plastyczno-ideologiczne dla dzieci powyżej 9 roku życia. Prowadzenie: Małgorzata Gurowska i Joanna Ruszta.
16:00 – Bajkowanie sobotnie – seans z bajkami i muzyką na żywo. Uwaga, jeśli obawiacie się powtórki ze spotkania piątkowego – nic bardziej mylnego! Seans oparty jest na innych bajkach niż spotkanie piątkowe. Czekają na Was nowe historie ze świata fantazji i bajki oraz nowa muzyka. Prowadzenie: Kalina i Patryk Zakroccy, czyli twórczy duet córeczki i taty.

3 września (niedziela)
11:00 – niedzielny poranek z Małym Teatrem Ilustracji. Ptasie Historie – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.
4 września, (poniedziałek) 
11:00 – poniedziałkowy poranek dla przedszkolaków z Małym Teatrem Ilustracji Ptasie Historie – spektakl i warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat.
17:00 – poniedziałkowe popołudnie dla starszaków z Małym Teatrem Ilustracji. Historia Kamishibai i Bajka o Utopcu – spektakle i warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat
6 września (środa)
18:00 – bardzo ciekawy wykład pt. Książka obrazkowa: o czym i dla kogo dla rodziców, dziadków i nauczycieli, czyli dla wszystkich zainteresowanych tematem dorosłych. Prowadzenie: Magdalena Sikorska.
7 września (czwartek)
18:00 – O symbolach, kobiecości, ciemnym lesie i nowych książkach – spotkanie z Damami Polskiej Ilustracji Książkowej: Iwoną Chmielewską i Joanną Concejo. Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda.
8 września (piątek)
17:00 – międzypokoleniowe warsztaty pt. Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?. Uwaga dzieciaki – bierzcie na warsztaty babcie, dziadków i rodziców! Prowadzenie: Aleksandra Cieślak 
9 września (sobota)
11.00 – warsztaty Disco, disco z Koalą Rufusem i Olą Cieślak dla małych imprezowiczów powyżej
2 roku życia.
10 września (niedziela)
16:00 – Widzieć więcej. O możliwościach książki obrazowej i szansie na nową edukację. Uwaga, będzie bardzo ciekawie, a warsztat potrwa aż cztery godziny! Prowadzenie: Anna Mrozińska-Szmajda 
12 września (wtorek)
17:00 – na festiwalu pojawi się… Skrzat Makówka z poczytanką pt. Nie taki wilk straszny, jak go malują. Ta „poczytanka” najbardziej zainteresuje dzieci w wieku 4–6 lat.
13 września (środa)
17:00 – Duże »ja«. Prowadzenie: Maria Dek. Zapraszamy dzieciaki w wieku 4–7 lat.
14 września (czwartek)
18:00 – Pani Zorro zaprasza na pierwszą lekcję czytania, czyli wykład dla dorosłych pt. Książki obrazkowe – obrazki dla dzieci?. Prowadzenie: Monika Obuchow.
15 września (piątek)
17:00 – twórcze spotkanie dla przyszłych wydawców Jak zrobić książkę?. Prowadzenie: Joanna Guszta. Spotkanie dla dzieci w wieku 4–7 lat.
16 września (sobota)
18:00 – Awangardowa dobranocka, czyli Performatywne czytanie bajek Kołakowskiego z pokazem ilustracji Pawła Pawlaka i muzyką/dźwiękami na żywo. Prowadzenie: Dorota Porowska i Sebastian Mac.
17 września (niedziela)
Skromne zakończenie festiwalu, czyli ostatni moment, aby zwiedzić wystawę.
Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo w załączniku. Zachęcam do spotkania w Fabryce Sztuki w dniu otwarcia festiwalu (1 września). Będą Państwo mogli zobaczyć wystawę, porozmawiać z zaproszonymi artystami (m.in z Aleksandrą Woldańską- Płocińską) czy wziąć udział w Bajkowaniu w wykonaniu Kaliny i Patryka Zakrockich.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
KIEDY: 1–17 września 2017
GDZIE: Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3, 90-365 Łódź
Wystawa czynna codziennie w godzinach: 11:00–18:00. Podczas wystawy będzie czynne także stoisko księgarni Małe Książki.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny; na warsztaty obowiązują zapisy.
Informacja i rezerwacja miejsc: warsztaty@fabrykasztuki.org lub telefonicznie: 42 646 88 65 w. 30

Podobne posty

Napisz komentarz