Bohdan Butenko w Galerii Grafiki i Plakatu

Autor: pidd

Syntetyczny styl, prostota i poczucie humoru to główne cechy ilustracji Butenki. Wystawa stanowi kontynuację cyklu Mistrzowie Polskiej Ilustracji.

Ilustracje Bohdana Butenki przyciągają uwagę czytelników od wielu lat same pozostając bezwiekowe. Indywidualny charakter rysunków zachwyca tym bardziej, że nie ma swojego pierwowzoru. Autor studiując u niekwestionowanego mistrza ilustracji dziecięcej Jan Marcina Szancera, zbudował osobisty język graficzny. Butenko nazywany jest również architektem książki z uwagi na niestandardowe rozwiązania, z którymi wielokrotnie musiały się uporać drukarnie.

W galerii na Hożej zgromadzono kilkadziesiąt prac autora wykonanych na zamówienie do dziecięcych czasopism i książek. Oprócz ilustracji dla najmłodszych, Bohdan Butenko z równym powodzeniem projektował scenografię teatralną i telewizyjną. Do niezapomnianych realizacji należą scenografie do Kabaretu Starszych Panów. Jego pomysłu i wykonania był także pierwszy program animowany w polskiej telewizji. Opowiadał o losach Gapiszona, z którym autor związany jest przez cały okres swojej działalności.

Kolejną dziedziną były plakaty tworzone w rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka stylu do filmów: Przygody Misia Yogi, Rodzina Leśniewskich, Czarodziej Fablio, I ty zostaniesz indianinem. Butenko dał się również poznać jako twórca filmów Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Gucio i Cezar, Przygody Gapiszona.

Galeria Grafiki i Plakatu od kilku lat prezentuje wystawy z cyklu Mistrzowie Polskiej Ilustracji. Bohaterami poprzednich spotkań byli: Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Józef Wilkoń, Elżbieta Gaudasińska. Tej tematyce poświęcona będzie także wystawa Fauna, Flora i Piraci przewidziana na grudzień 2011 roku. Nazwisko Butenki znajdzie się wówczas w towarzystwie niekwestionowanych mistrzów polskiej ilustracji, wśród których wymienić można między innymi: Janusza Grabiańskiego, Jerzego Srokowskiego, Olgę Siemaszko, Józefa Wilkonia, Marię Ekier, Mieczysława Piotrowskiego, Gabriela Rechowicza i wielu innych.

Wystawa czynna od 19 listopada do 6 grudnia 2011.

Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
00-516 Warszawa

Podobne posty

Napisz komentarz