Ilustracje Bohdana Butenki przyciągają uwagę czytelników od wielu lat same pozostając bezwiekowe. Indywidualny charakter rysunków zachwyca tym bardziej, że nie ma swojego pierwowzoru. Autor studiując u niekwestionowanego mistrza ilustracji dziecięcej Jan Marcina Szancera, zbudował osobisty język graficzny. Butenko nazywany jest również architektem książki z uwagi na niestandardowe rozwiązania, z którymi wielokrotnie musiały się uporać drukarnie.
W galerii na Hożej zgromadzono kilkadziesiąt prac autora wykonanych na zamówienie do dziecięcych czasopism i książek. Oprócz ilustracji dla najmłodszych, Bohdan Butenko z równym powodzeniem projektował scenografię teatralną i telewizyjną. Do niezapomnianych realizacji należą scenografie do Kabaretu Starszych Panów. Jego pomysłu i wykonania był także pierwszy program animowany w polskiej telewizji. Opowiadał o losach Gapiszona, z którym autor związany jest przez cały okres swojej działalności.
Kolejną dziedziną były plakaty tworzone w rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka stylu do filmów: Przygody Misia Yogi, Rodzina Leśniewskich, Czarodziej Fablio, I ty zostaniesz indianinem. Butenko dał się również poznać jako twórca filmów Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Gucio i Cezar, Przygody Gapiszona.
Galeria Grafiki i Plakatu od kilku lat prezentuje wystawy z cyklu Mistrzowie Polskiej Ilustracji. Bohaterami poprzednich spotkań byli: Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Józef Wilkoń, Elżbieta Gaudasińska. Tej tematyce poświęcona będzie także wystawa Fauna, Flora i Piraci przewidziana na grudzień 2011 roku. Nazwisko Butenki znajdzie się wówczas w towarzystwie niekwestionowanych mistrzów polskiej ilustracji, wśród których wymienić można między innymi: Janusza Grabiańskiego, Jerzego Srokowskiego, Olgę Siemaszko, Józefa Wilkonia, Marię Ekier, Mieczysława Piotrowskiego, Gabriela Rechowicza i wielu innych.
Wystawa czynna od 19 listopada do 6 grudnia 2011.