Bah bah. Iran dla dociekliwych | Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii „ilustracje i koncepcja graficzna”

Autor: pidd

Za siłę i ekspresję malarskiego gestu korespondującą z orientalnym światem książki.

Znudzeni przewidywalnym i zbanalizowanym standardem książek podróżniczych zapełnionych fotografiami, z ulgą zwracamy się ku serii wydawnictwa Dwie Siostry, która to seria pod względem ikonografii konsekwentnie korzysta wyłącznie z malarskich, śmiałych formalnie ilustracji. Tak jest również w przypadku książki o Iranie, gdzie literackiej opowieści towarzyszą znakomite, ekspresyjne obrazy Katarzyny Adamek-Chase. Kompozycje ilustratorki nawiązują do tradycyjnej sztuki i egzotyki Orientu, a jednocześnie są na wskroś nowoczesne – zuchwałe i emocjonalne. Obrazy artystki nie wyręczają podręcznego Google’a w dostarczaniu wiernych wizerunków architektury i sztuki irańskiej, one (jedynie i aż) oddają klimat i światło Bliskiego Wschodu, stanowią „wariację na temat”, pozostawiając przestrzeń dla wyobraźni czytelników. Odwaga tych ilustracji dorównuje odwadze wydawczyń, które przełamały zużyty schemat publikacji kulturo- i krajoznawczych. Wybór utalentowanej MALARKI do tego projektu utwierdza nas w przekonaniu, że w sztuce ilustratorskiej, zdominowanej obecnie przez tablet, jest nadal miejsce dla nieskrępowanego gestu ołówka, kredki i pędzla, dla faktury, szorstkości/gładzi papieru. (Joanna Olech)

Siódmy tom serii Świat dla Dociekliwych. Nastrojowy przewodnik po Iranie – kraju szafranu, róż, derwiszy i perskich dywanów.

Czy pod ziemią da się znaleźć niebo? Gdzie trzymać dobre słowa, myśli i czyny? Jak skrzypią drzwi do raju? Ile są warte pręciki krokusów?

Spalone słońcem pustynie i cieniste ogrody; kopalnie turkusów i gwarne bazary; zasypane piaskiem zigguraty sprzed tysięcy lat i gliniane miasta podobne do labiryntów – witajcie w Iranie!

To stąd pochodzą pierwsza kosmiczna turystka, najsłynniejszy lekarz w historii i jedna z najgenialniejszych matematyczek na świecie, tu wynaleziono wodę różaną i zgromadzono jedną z największych kolekcji klejnotów. Produkuje się tu najdroższą ze wszystkich przypraw i tka najpiękniejsze dywany, ludzie są nieprawdopodobnie uprzejmi i bardzo weseli, a kiedy coś im się podoba, mówią Bah bah.

Chcecie poznać Iran i jego mieszkańców? Berim safar – w drogę!

Seria Świat dla Dociekliwych prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach, o których prawie każdy słyszał, ale mało kto naprawdę zna kryjące się za nimi historie – a także o tych mniej znanych, które warto poznać.

Tytuł: Bah bah. Iran dla dociekliwych
Tekst: Albert Kwiatkowski
Ilustracje: Katarzyna Adamek-Chase
Kategoria: dla dzieci od lat 8
Wydawnictwo: Dwie siostry
Rok wydania: 2021
Seria: Świat dla Dociekliwych

Podobne posty

Napisz komentarz