5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Autor: pidd
W dniach 21-23 października 2010 roku Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zaprasza na 5. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów.

Spotkania stanowią miejsce prezentacji i promocji najciekawszych dokonań w dziedzinie ilustracji książkowej w Polsce i za granicą, szczególną uwagę skupiając na książkach adresowanych do najbardziej wrażliwych odbiorców – dzieci.

Głównym tematem tegorocznej – piątej edycji – jest humor i śmiech w książkach dla dzieci. Jaki typ humoru lubią autorzy książek dla dzieci, a jaki dzieci? Czy i po co potrzebny jest śmiech, dlaczego tak chętnie pisane są bajki na opak i czy są jakieś granice dowcipu w książkach dla najmłodszych? – te pytania zostaną zadane gościom 5. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, którzy wezmą udział w dyskusjach i prezentacjach autorskich.

Gościem specjalnym Spotkań będzie Bohdan Butenko – wybitny ilustrator, grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych, autor takich postaci jak Gapiszon i Korniszon czy Gucio i Cezar. Wystawę prac Mistrza będzie można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) i w Akademii Sztuk Pięknych (galeria ul. Chlebnicka) od 21 października (wernisaż) do połowy listopada.

Udział w spotkaniach zapowiedziało grono znanych, utalentowanych i uhonorowanych wieloma nagrodami ilustratorów z Polski i zagranicy, m.in.: Tomasz Broda, Ignacy Czwartos, Agata Dudek, Marta Ignerska, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Ewa Stiasny, Joanna Rzyska, Salla Savolainen (Finlandia), Francois Soutif (Francja).

Wydarzeniom w Ratuszu Staromiejskim będzie towarzyszył kiermasz książek zaproszonych gości, a także znanych, lubianych i cenionych w świecie ilustratorów z Trójmiasta.

Październikowe spotkania z ilustratorami stanowią drugą odsłonę projektu. W pierwszej – wiosennej odbywały się warsztaty i konkursy dla dzieci, w efekcie których powstały prace wydrukowane w formie pocztówek i plakatów wielkoformatowych, z humorem ilustrujące miasto Gdańsk.

W tej odsłonie także nie zabraknie imprez dla najmłodszych. Poza zwiedzaniem wystawy, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach, które odbędą się 23 października w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Cafe Fikcja we Wrzeszczu.

Projekt odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej znajdziecie na stronie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Podobne posty

Napisz komentarz