2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Autor: pidd
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 IV, w dniu urodzin Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto Książka moim oknem na świat wymyślił Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.


W tym roku gospodarzem dnia jest Irlandia, plakat projektowała Niamh Sharkey, a autorką Listu do dzieci całego świata  jest Siobhan Parkinson. Tekst listu, w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych >>


List do dzieci świata
   
Czytelnicy zawsze pytają pisarzy  jak to się dzieje, że piszą swoje historie… skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma?  
No tak…  odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów i wspomnień i śladów innych historii i słów i fragmentów rzeczy i melodii i myśli i twarzy i potworów i kształtów i słów i fal i tajemnic i pejzaży i słów i i zapachów i uczuć i kolorów i rymów i kliknięć i szelestów i smaków i wybuchów energii i zagadek i podmuchów wiatru i słów… I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie i siedzi i myśli i drapie się po głowie.
Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego.  Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów i kształtów. A pisarza jest pełna słów.
Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty i charaktery i wydarzenia w historię a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów I historia zaczyna się dziać  właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza. 
  Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby.
Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej…

Czytajcie !

Podobne posty

4 komentarze

mamalina 2 kwietnia 2014 - 07:26

Na cześć drugiego kwietnia hip hip hurra, na cześć Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci hip hip hurra, na cześć urodzin hip hip hurra hurra hurra!

odpowiedź
Daniel de Latour 2 kwietnia 2014 - 14:27

Hej, a Ty się specjalnie urodziłaś w Międzynarodowymdniuksiążkidladzieci? Wszystkiego najlepszego! Niezła sekwencja świąt, wczoraj Prima Aprilis, dzisiaj Twoje międzynarodowe urodziny, ciekawe co będzie jutro?

odpowiedź
bajerowicz@o2.pl 2 kwietnia 2014 - 20:30

Po głębokim zastanowieniu czego życzyć Autorce Bloga o Polskiej Ilustracji dla Dzieci, wymyśliłam żeby Ci powinszować nieopisanie wielkiej ilości cudownych książek do prezentowania i krzepy, żeby robić to w nieskończoność! Najlepszości Magda :DDDDDDDDD

odpowiedź
anitamm 2 kwietnia 2014 - 22:33

Piękny dzień na urodziny. Wszystkiego najlepszego!

odpowiedź

Napisz komentarz